YALOVA’YA NASIL GİDİLİR

YALOVA’YA NASIL GİDİLİR

YALOVA’YA NASIL GİDİLİR

YALOVA’YA NASIL GİDİLİR

Yalova avantajlı coğrafi konumu ile İstanbul, Bursa, İzmit gibi illere yakındır. Karayolu, denizyolu ve havayolu imkânları ile diğer illere bağlı olan Yalova’ya gelmek için farklı seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

Marmara kıyısında bulunan ve termalleri ile ünlü olan Yalova, yeni açılan yollar ve elverişli arazi yapısı ile tatilcilere ve misafirlerine ulaşım kolaylığı sağlıyor.

Kendi aracı ile Yalova’ya gelecek olanlar bulundukları şehirden en yakın karayoluna bağlanarak tabelaları takip edebilirler. İstanbul’dan kente gelmek isteyenler ise Anadolu ve Avrupa yakalarından yola çıkarak İstanbul – İzmit otoyolunu takiben İzmit – Yalova otoyolundan (E881) kente kolaylıkla gelebilirler. Diğer illerden gelecek olanlar; E80, E90, D200, D150, D575 gibi otoyol seçeneklerinden yararlanabilirler.

Yalova otobüs firmaları da konukların yararlanabileceği diğer bir seçenek. Otogara ve çevre ilçelere giden otobüslerden yararlanabilirsiniz.

Yalova’da havalimanı bulunmuyor. Dolayısıyla yararlanabileceğiniz en yakın havaalanları Kocaeli ve İstanbul’da. Uzak illerden gelecek olanlar bu seçeneklerden yararlanabilirler.

Deniz yolu ile Yalova’ya ulaşmak çok kolay. İstanbul’dan karşılıklı olarak yapılan seferler ile tatilciler rahatlıkla seyahat edebilirler.

Yalova, İstanbul’a 174, Bursa’ya 69, Kocaeli’ye 63 kilometrelik bir mesafede. İstanbul’dan her saat otobüs bulabilirsiniz. Doğrudan Yalova’ya olmasa da çevre illeri, Bursa’ya İzmir’e giden herhangi bir otobüsle bile gidebileceğiniz gibi, İstanbul-Yenikapı’dan 1 saat 20 dakikada, Pendik’den 45 dakikada, Armutlu ve Kartal’dan da 45 dakikada düzenli deniz otobüsü seferleri ile de gidebilirsiniz. Yenikapı’dan arabalı deniz otobüsü seferleri de var. Topçular – Eskihisar arasında da araba vapuru seferleri mevcuttur. Tercih sizin ama Kartal ve Pendik’ten gitmek ekonomik anlamda daha uygun. Hele de bileti önceden aldıysanız.

Ama benim size tavsiyem, eğer arabanız varsa harika ama yoksa da arabası olan bir arkadaşınızı ikna edip, İzmit Körfezi’ni dolaşarak Yalova’ya gitmeniz, İzmit’ten geçerken pişmaniye, Safranbolu lokumu ve kestane şekeri alabilirsiniz. Yüzde 90’ı ormanla kaplı olan Yalova, organik tarımda oldukça iddialı. Cumartesi gününe denk gelirseniz merkezde kurulan pazara mutlaka uğrayıp köylü kadınların hazırladığı ürünlerden almalısınız.

http://www.termaltedavitesisleri.com/

Tagged: ,

0 yorumlar