Türkiye’de kaplıca turizminin başladığı yer

Türkiye’de kaplıca turizminin başladığı yer

Türkiye’de kaplıca turizminin başladığı yer

Türkiye’de kaplıca turizminin başladığı yer

Türkiye’de kaplıca turizminin başladığı yer olan Balıkesir’in Gönen ilçesindeki kaplıcalar tescillendi. Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, girişimler sonucu yılların ihmalinin giderildiğini söyledi. Türkiye’de marka haline gelen ve 3 bin yıldır şifaya vesile olan Gönen kaplıcalarının, Türkiye Patent Enstitüsü (TPE) tarafından tescillenerek patentinin alındığını bildirdi.

Gönen’le özdeşleşen kaplıca, kırmızı et, oya ve baldo pirincine marka tescili yaptırmak amacıyla TPE’ye müracaat eden belediye, ilk patentini aldı. Başkan Yakar’ın girişimleri sonucu başlatılan çalışma neticesinde, mineral bakımından dünyanın en kaliteli suyuna sahip olan kaplıca resmen tescillenmiş oldu. Gönen kaplıcalarının marka tescili için 2012 yılında TPE’ye başvuru yapılmıştı. Termal turizmde Gönen’in artık marka şehir olduğuna dikkat çeken Yakar, tabakhaneye uygulanacak şehir dönüşümüyle birlikte ilçenin, Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasına gireceğini söyledi. Gönen denince akla ilk olarak kaplıcanın geldiğini ifade eden Başkan Yakar, ‘Kaplıcamızın coğrafi işaretlendirilmesi amacıyla TPE nezdindeki çabalarımızın sonuç vermesinde,n bir Gönenli olarak çok mutluyum. Kaplıcamızın patentini almak, turizm sektöründe Gönen’i ileriye taşıyacak. Ayırca kırmızı et, iğne oyası ve baldo pirincimizin patentini almak için de TPE nezdinde girişimlerde bulunduk.’ diye konuştu.

Gönen‘deki kaplıcalar, her yıl yerli ve yabancı binlerce misafiri ağırlıyor. İlçenin farklı noktalarında bulunan kaplıcaların romatizmal, ortopedik ve nörolojik başta olmak üzere solunum yolu ve kalp damar hastalıklarına da iyi geldiği belirtiliyor. Türkiye’de kaplıca turizmi açısından önemli bir konuma sahip olan Gönen’dekilerin geçmişi 3 bin yıla dayanıyor. Antik çağlardaki adı ‘Asepsus’ ve ‘Artemea’ olan ilçedeki kaplıcaların, Roma ve Bizans dönemlerinde işletildiği söyleniyor. Kaplıca sularının dünyada çok az rastlanır biçimde saf, temiz ve özelliklerini yitirmeden kaldığı belirtiliyor. Gönen Belediyesi ve özel sektör tarfından işletilen kaplıcalarda, fizik tedavi uzmanı ve hekimler tarafından hizmet veriliyor. Kaplıcaları ön plana çıkaran özellik ise suyunun mineral zenginliği. Romatizmal hastalıkların tamamına iyi gelen kaplıcalar, kırık sonrası kireçlenmeler, eklem yapışıklıkları ve sertlikleri, ortopedik problemler, kas kasılmaları, yüz felci, kadın hastalıkları, idrar yolları hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları ve her türlü sinir sıkışması gibi rahatsızlıkların tedavisinde ve rehabilitasyonunda fayda sağlıyor. Suların sıcaklığı, 60 ile 94 derece arasında değişiyor.

Yalova’nın Termal ilçesindeki kaplıcalarda tatil yapan yerli ve yabancı turistler, kar altında eksi 5 derecelik havada 33 derece sıcaklığındaki havuzda yüzdü.

İstanbul’dan sınav stresini atmak üzere Termal’e gelen Sinan Furhan ve Necmettin Aslan, böylesine soğuk bir havada havuz keyfi yaşamayı herkese tavsiye etti. Aslan, “Kış aylarında bu havuza gelmenin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Eksilerde dolaşan hava sıcaklığında sıcak suda yüzmek çok rahatlatıcı. Herkesi bu keyfi yaşamaya davet ediyorum.” dedi.

Rusya’dan gelen çift de Termal’de bol bol eğlendi. Termal’e övgüler yağdıran çift, buradan hayli memnun kaldıklarını belirtti. Termal’de objektiflere yansıyan kar manzaraları ise kartpostalları aratmadı

Yalova’daki kaplıcalar, vizelerin kalkması sayesinde yeniden Arap turistlerin uğrak yeri oldu. Kaplıcalar, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Thermalium Wellness Park Otel Yönetim Kurulu Üyesi Hale Coşkuner, doluluk oranlarının geçen seneye göre yüzde kırk arttığını söyledi. Hale Coşkuner, “Bu sene Ortodoğu pazarında biraz daha canlanma var geçen seneye göre. Ortadoğu’daki karışıklıklar, vizelerin serbest bırakılması, ülkemizin daha güvenli hale gelmesi burayı daha popüler hale getirdi. Temmuz ayında en yüksek seviyelere ulaşacağız. Suudi Arabistan’dan gelen misafirlerimiz çok fazla. Bunun yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye ve Ürdün’den gelenler var. Bu ülkelerden gelenlerden vize istenmemesi talebi artırdı. Önümüzdeki günlerde doluluk oranlarımız daha da artacak.’ dedi. CİHAN

Kar yağışı, Yalova’nın kaplıca merkezi Termla ilçesinde keyfe dönüştü. Dünyanın değişik yerlerinden gelenler, kar yağışı altında sıcak su havuzlarının tadını çıkarıyor.

Yalova’nın Termal ilçesi, sahip olduğu sıcak su kaynakları ile kar yağışını keyfe dönüştürmek isteyenlerin gözdesi haline geldi. İlçedeki sıcak su havuzlarına gelen yerli ve yabancı turistler, yoğun kar yağışı altında sıcak su havuzunda yüzüyor. Havuza girmeyenler ise ilçedeki doyumsuz görüntünün tadını çıkarıyor. İlçedeki kaplıca sularının mide, solunum yolu ve göz hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor.

Termal ilçesinde havuz ve doğanın tadını çıkarma imkanı bulanlar, “Termal oldukça güzel bir yer. Kar yağışı altında burada sıcak suyun ve doğal güzelliklerin tadını çıkartmanın keyfi tarif edilemez. Tüm vatandaşları bu güzellikleri yaşamak için Termal’e davet ediyoruz.” diye konuştular.

Tagged: , , , ,

0 yorumlar