Termal Tedaviden Önce Neler Yapılmalı

Termal Tedaviden Önce Neler Yapılmalı

Termal Tedaviden Önce Neler Yapılmalı

Termal Tedaviden Önce Neler Yapılmalı

Sağlık turizminin amacı insanların sakin ve huzurlu bir ortamda rahatsızlıklarından kurtulmalarıdır. Genellikle TERMAL TESİSLERDE  gerçekleştirilen uygulamalardan önce;

 • Tedavinin şekli ve yöntemi hastanın durumuna göre belirlenir.
 • Yeterli sıvı tüketimi sağlanmalıdır.
 • Gün aşırı kür uygulaması yapılır.
 • Banyo süreleri genellikle 10 – 30 dakika arasında değişmelidir.
 • Hastaların kürden önce mesane ve bağırsaklarının boşaltılması gerekir.
 • Sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir.
 • Hasta psikolojik olarak hazır olmalıdır.
 • Termal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Merkezlere genel olarak doktor önerisi ile giden hastaların amacı doğal yollardan şifa bulmaktır. Termal tedavinin çarpıcı etkilerinin bilincinde olanlar gibi olmayanlarda bu konuda aydınlatılır ve gerekli tedavi yöntemi tavsiye edilir. Sıcak su kaynaklarının değerlendirilmesi ile oluşturulan tesislerdeki uygulamalar ise:

  Banyo: Sıcaklığı belirli bir derecede olan havuzlarda 20 dakikalık sürelerde tam, yarım ve oturma şeklinde yapılmaktadır. Düzeni kaplıca doktoru tarafından belirlenir. Ortalama 2 – 4hafta süreyle gün aşırı yapılır. Uygulama birimleri termal tedavi havuzu, sıra banyoları, lokal banyo aygıtları, tedavi duşları ve egzersiz havuzundan oluşurken ayrıca;

  • Derinliği en fazla 150 cm olmalıdır.termal-tedavi-2
  • Su değişimini sağlayan taşırma olukları bulunmalıdır.
  • Kullanıcı başına saatte 1500 mililitre yenilenir.
  • Havuza girilmeden önce dezenfeksiyon kanalından geçilir.
  • Küvetlerdeki su her hastadan sonra değiştirilir.

  Çamur Banyosu: Doktor gözetiminde romatizmal hastalıklar, jinekolojik rahatsızlıklar ve sindirim hastalıklarında uygulanan çamur banyosu yıllarca kaplıca sularının ıslattığı maden suyuna doymuş çamurlar içerisinde uygulanır.

  Uygulanışı ise şöyle; Küvet ya da bölge 30 cm kalınlığında kille doldurulur. Toprak 68 derecelik kaplıca suyu ile karıştırılır ve 40 – 45 derecelik çamur ortaya çıkar. Kaplıca suyu çamurun üzerinde bekletildikten bir süre sonra tamamen akıtılır. Günde bir kez 10 – 15 dakika bu işlem hastaya uygulanır. Kadın hastalıklarından çocuk felçlerine, ROMATİZMAL HASTALIKLAR dan kırık ve çıkık tedavilerinde kullanılır. Uygulamalardan sonra ılık bir duş ile vücut çamurdan temizlenir. Yaklaşık bir saat hasta dinlenmeye çekilir.

  Gaz (Buhar) Banyosu: 15 – 20 dakika arasında değişen gaz banyosu 33 – 35 derece arasındaki karbondioksitli sular ile yapılır. Üç ya da beş haftalık süren tedavide 15 – 20 kez yapılır. Önerilen ise iki gün üst üste uygulanıp üçüncü gün ara verilmesidir. Uzun bir süreyi kapsaması nedeniyle kardiyovasküler hastalarda uygulanır.

  Bir diğer çeşidi olan “kuru karbondioksit banyosu” ise sadece gaz verilerek 20 ºC’de 20 -30 dakika hastanın özel bir kabinde tutulmasıdır. Kabindeki gaz miktarı kişinin koltuk altını geçmeyecek şekilde ayarlanır. Uygulamadan sonra hasta yarım saat kadar serin ortamda dinlendirilir.

  İçme Kürleri: Bu yöntem doğal mineralli suların belli bir sürede, gün boyu belli dozlarda içilmesi ile uygulanır. İçme kürlerinde kullanılan su, doğrudan kaynağından getirilir ve bekletilmeden tüketilir. Metabolizma üzerinde olumlu etkileri olan mineralli suların tüketilmesi, sindirim sistemini ve böbrekleri olumlu yönde etkiler.

  Miktarı vücut ağırlığının her kilogram başına yaklaşık 10 ml, diüretik etkili olanlarda 20 ml’dir.

  Solunum Yolu ile Kür (İnhalasyon): Solunum yolu ile kür tedavisi minerallerin teknik araçlar yardımı ile ortama salınarak solunum yolu ile alınması şeklinde uygulanır. Kür yaklaşık 30 ºC’lik sıcaklıklarda, 5-15 dakikalık sürelerde yapılır. Özel ya da grup odaları kullanılır.

 • SPA NEDİR

 •  

  Buhar Banyosu ile Sauna arasındaki farklar:

  • Buhar odasında odanın dışında olan jeneratörün yerine Saunada ısıtıcı içeridedir.
  • Buhar odasında sıcaklık en çok 45 °C civarındadır ve nem %100’e yakın seyreder. Saunada ise sıcaklık maksimum 90 °C ve nem en fazla %25 olacak biçimde ayarlanır.
  • Buhar banyoları tavan ve duvarları seramik olabilir ancak saunada seramik kullanılmaz zemin kanalı veya su geçirmezlik özellikleri gereksizdir.

  Birbirine yakın özellikler taşıması bakımından termal kaplıcalarda her ikisi de tedaviyi destek amaçlı kullanılmaktadır.

 • TERMAL TEDAVİ KAPLICA SUYU TEDAVİSİ İÇİN ÖNERDİĞİMİZ TESİSLER

  http://www.kalyoncutermal.net

  http://www.kalyoncutermalvilla.com

  http://www.kalyoncutermalarmutlu.com

  http://www.armutlutermaltatilkoyu.com

  http://www.termaltedavitesisleri.com

  http://www.armutluthermal.com

  http://www.cinargayrimenkul.com.tr

  http://www.islamitermaltatil.com

  http://www.armutlukiralik.com

  http://www.armutludevremulk.com

  http://www.sarotkaplicalari.com

  http://www.sarottermal1.com

  http://www.beyazsaraytermal.com

  http://www.gonenkaplicalari.net

  http://www.gonenkaplicalar.com

Tagged: , , , ,

0 yorumlar