SPA NEDİR

SPA NEDİR

SPA NEDİR

SPA NEDİR

SPA (Salus Per Aquam) Nedir?

Son zamanlarda insanlar onun hakkında çok şey konuşmaktadırlar, fakat nedense bir çok kişi SPA sözcüğünün gerçekten ne anlama geldiğini tam olarak bilmemektedir.

Kısaca, “su ile gelen sağlık” anlamını veren “SPA” sözcüğü ile ilgili aynı anlamı taşıyan fakat, farklı şekillerde yazılan kelimeler görmek mümkündür.

Örneğin; “Salus Per Aquam”. “Sonus Per Aqua” “Salut Per Aqua” “Sanitas Per Aquas” bu sözcüklerin ortak anlamı; Latince’de, su ile gelen sağlık, sudan gelen sağlık anlamını vermektedir.

Latince “Sanitas”, “Sağlık”, “Aqua”, “Su” kelimelerinin birleşimi sudan veya suyla gelen sağlık olarak bilinmektedir.

Genel anlamda; sağlığı, zindeliği, estetik ve güzelliği, iyileşmeyi su ve suyun iyileştirici gücüyle kazanma denebilir.

SPA yukarıdaki anlamlarının yanı sıra, bireye bedensel ve ruhsal açıdan iyileştirme ya da terapi hizmeti sunmayı amaçlayan merkez anlamına da gelmektedir.

Tarihsel olarak bakıldığında spa’nın geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmakta. Savaşlardan yorgun ve perişan dönen Romalı askerlerin yaralı bedenlerini iyileştirmek için inşa ettirdikleri banyolardaki tedaviye o dönem “Sanus Per Aquam” [SPA] –sudan gelen sağlık- adı verilirmiş. Hatta bu dönemde aynı sebeple Belçika’da kurulan, 14. yüzyılda meşhur olan ve günümüze dek gelen Spa isimli bir şehir de kurulmuş. Roma’da başlayan fakat Avrupa’da farklı şekillerde gelişen spa kültürü; tarih içinde, mineral suları, deniz suyu kullanımı ve daha pekçok terapiyi kapsamış. Spa kültüründe, tarihsel olarak ana tema tedavi olarak ön plana çıkmakta ve bunun belirleyici formu da hidroterapi.

Kişilerin problemlerine göre her türlü ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayan ve sağlıklarının daha iyiye gitmesi amacıyla kurulan ve güzellik merkezlerine bile Spa adı verilmeye başlandı. Yani, sağlık merkezi, sağlık kulübü, dinlence ve terapi merkezi anlamına gelmektedir.

Spalardaki tedaviler ıslak terapiler (hidroterapi), kuru terapiler (masajlar, vücudun sarılıp sarmalanması), zindelik terapileri (oksijen teneffüsü) ve güzellik terapileri olarak sınıflandırılabilir. Bir spa merkezinde genellikle bir sauna, buhar odası ve spa havuzu bulunuyor.

Kelime anlamından daha geniş bir kapsama sahip olan SPA günümüzde yalnızca su ve çamur terapilerini değil sıcak su havuzu, çeşitli masaj terapileri, aroma terapileri, güzellik ve bakım gibi sağlık kür hizmetleri veren tesislere verilen bir isim olup su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerdeki akıtma, damlama, püskürtme gibi uygulamaları ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında da kullanılmaktadır.

Uluslararası SPA Birliğinin yapmış olduğu sınıflama ve tanımlar aşağıda verilmiştir. Buradaki sınıflamada adı geçen SPA çeşitlerinden bazıları, SPA konseptine uygunlukları ve gerçek SPA tanımına uyumları ise tartışılabilir.

1. Kulüp Spa: Fitness gibi sağlık hizmetlerini sunan kulüplerdir. Ayrıca günlük kullanıma dayalı Spa hizmetleri de sunulmaktadır.

2. Yolcu Gemisi-Cruise Spa: Bir yolcu gemisinde verilen wellness hizmetleri yanında Spa menüsü de bulunan kulüpler olup profesyonel tedaviler, kişisel egzersiz ve terapi programları sunulmaktadır.

3. GÜNLÜK SPA: En yaygın Spa türü olup günlük Spa hizmetleri sunulmaktadır.

4. Ziyaret/Tatil Destinasyon Spa: Fiziksel sağlık ve eğitim amaçlı profesyonelce yönetilen hizmet programları ile yerinde konaklama yapılması yoluyla sağlığın iyileştirilmesine yönelik hizmetler sunulmaktadır.

5. Sağlık/Medikal/Tıbbi Spa: Geniş kapsamlı sağlık ve wellness bakımlarını, geleneksel Spa hizmetleri ile birlikte alternatif ve modern tedavi hizmetlerinin verildiği merkez olup sağlık personeli tarafından verilen uygulamaları da kapsar.

6. Termal/Mineral/Kaplıca Spa: Kaynağından alınarak kullanılan doğal mineral, termal veya deniz suyu ile yapılan wellness – spa hizmetlerini ve hidroterapi uygulamalarını kapsar.

7. Tatil/Dinlenme Yeri/Otel/Resort Spa: Bir tatil yeri veya otel içinde yerleşik şekilde profesyonelce yönetilen spa hizmetlerinin, sağlık ve iyileştirme ünitelerinde spa mutfağı menü seçeneklerinin günlük veya daha uzun süreli sunulması olup wellness ve fitness hizmetlerinin de sunulmasını kapsar.

TERMAL TEDAVİ KAPLICA SUYU TEDAVİSİ İÇİN ÖNERDİĞİMİZ TESİSLER

http://www.kalyoncutermal.net

http://www.kalyoncutermalvilla.com

http://www.kalyoncutermalarmutlu.com

http://www.armutlutermaltatilkoyu.com

http://www.termaltedavitesisleri.com

http://www.armutluthermal.com

http://www.cinargayrimenkul.com.tr

http://www.islamitermaltatil.com

http://www.armutlukiralik.com

http://www.armutludevremulk.com

http://www.sarotkaplicalari.com

http://www.sarottermal1.com

http://www.beyazsaraytermal.com

http://www.gonenkaplicalari.net

http://www.gonenkaplicalar.com

SPA Latince “Salus Per Aguam” kelimesinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. Spa nedir? Kelime anlamı su ile gelen rahatlıktır. Bu sözcük dışında genellikle “Sanus Per Aquam” da kullanılır. Suyun iyileştirici gücünü kullanarak çeşitli rahatsızlıklara çözüm bulmak ve ayrıca estetik ve güzelliği kazanmak amaçlanır. Hizmetlerin verildiği merkeze de bu ad verilmektedir.

Spa’nın Tarihçesi – En Eski Tedavi Yöntemlerinden SPA

Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan SPA’nın savaşlarda yaralanan askerleri iyileştirmek için kullanıldığı biliniyor. İnşa edilen dev banyolarda Romalı askerler tedavi edilir. Daha sonra 14. yüzyılda Belçika’da kurulan bir merkezde yine savaş gazilerinin ruhsal ve fiziksel tedavileri gerçekleştirilir.

Sonrasında Avrupa’ya yayılarak kaplıca ve DENİZ SULARININ da kullanılması ile birçok terapiyi kapsamıştır. Hidroterapi denilen hastaların fonksiyonel kayıplarını suyun gücü ile tekrar kazandırmak olan yöntemle birlikte gelişmiştir. Ayrıca estetik ve güzellik merkezlerine de isim vermiş olan SPA TERMAL TESİSLERİN ve kaplıcaların da kapsamına girmiştir. Türkiye’de de oldukça yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

Spa Birliğinin Yapmış Olduğu Sınıflandırma

En çok tercih edilen açıklamalarıyla sunduğumuz bu çeşitlerin yanı sıra Yolcu Gemisi-Cruise Spa ve Günlük Spa (Spa kulübü) gibi birçok şekilde sınıflandırılmıştır. En çok rağbet gören ve özelikle turizme de hizmet eden çeşitleri:

1.Medikal/Sağlık/Tıbbi Spa: Sağlık personelleri tarafından geniş çerçevede uygulanan Spa hizmeti yanında WELNESS bakımı da yapan modern tedavi hizmetidir.

2. Tatil/Otel/Dinlenme Yeri/ Resort Spa: Herhangi bir tatil beldesinde, otel bünyesinde profesyonelce yönetilen ve her yeniliği takip eden yanında wellness ve fitness gibi hizmetlerin birlikte sunulması

3. Termal/Kaplıca/Mineral Spa: Kaplıcanın kaynağından çıktığı yerde kurulan termal otellerin suyla gelen doğal mineral, deniz suyu ve termal çamuru spa hizmetleriyle birleştirerek hidroterapi gibi

Spa Nasıl Uygulanır? – Buhar Hamamından İsveç Masajına Bir Sağlık Yolu

SPATürkiye’de yeni yeni oturmaya başlayan SPA yöntemi genellikle otellerde uygulanmaktadır. Termal otellerin de bünyesinde bulunan hizmet için ayrıca özel merkezler de açılmıştır. 6 değişik biçimde uygulanan SPA yöntemlerine:

Buhar hamamı: Su buharlarının vücuda uygulanarak toksinlerin atılmasını sağlayan masaj türü.

İsveç Masajı: Bel, ayak ve kol bölgelerine uygulanan masajlardır.

Thalasso: Deniz suyunun kullanılarak yapılan terapi yöntemi.

Tuz peelingi: Kalın tuz parçaları kullanılarak yapılan ve vücuttaki ölü hücrelerin atılmasını sağlayan masaj.

Aromaterapi: Çeşitli çiçekler ve bitkilerin kullanılması ile uygulanan canlandırıcı ve rahatlatıcı terapi yöntemi.

Fango: Çamur banyosu şeklinde uygulanan ve kan dolaşımını hızlandıran uygulama.

Daha çok Asyalı masajı uzmanlarının maharetli ellerinden yapılan Spa masajları tercih edilmektedir.

Spa’nın Yararları – Hiç Olmadığınız Kadar Sağlıklı Olmanız Mümkün

SPA yöntemlerinin hem ruhsal hem de fiziksel birçok yararı bulunuyor. Bunlardan bazıları:

 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Vücuttaki ölü derileri atar.
 • Cilt problemlerini ortadan kaldırır.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlar.
 • Vücuttaki yağların atılmasına ve cildin pürüzsüzleşmesine yardımcı olur.
 • Ruhsal rahatlama sağlar ve uyku bozukluğu, gerginlik gibi sorunların atlatılmasını sağlar.
 • Romatizmal rahatsızlıkların giderilmesine yardım eder.
 • Stres, yorgunluk gibi sorunları giderir ve kişiye enerji verir.
 • Kasları yumuşatır ve eklem rahatsızlıklarını giderir.

Egzotik Spa Masajı Keyfi – Aromatik Yağlarla Rahatlama

Uygulama esnasında kullanılan doğal bitkisel yağ karışımları, kokuları ve masaja olan sağlıklı etkileriyle tamamlayıcı tedavisel etkenlerdir. Odunsu kokular ağırlıklı tütsüler ve rahatlatan müziklerde terapiler gibi masaj konusunda oldukça etkilidir.

Daha çok geleneksel Bali masajlarının uygulandığı Spa merkezlerinde şu spa masajı çeşitleri de uygulanır.

 • Abhyanga,spa
 • Shiroabhyanga,
 • Shirodhara,
 • Taş masajı,
 • Tai masajı,
 • Shiatsu

Özellikle relaks masajlar vücudunuzun birçok bölgesini rahatlatacak ve tüm yorgunluğunuzu almaya yetecektir.

Ne Kadar Ücret Ödenir? – Uygun Ücretlere SPA Hizmetleri

SPA genellikle TERMAL OTELLERDE VERİLEN BİR HİZMET olduğu için konaklama ücretlerine dahil edilmektedir. Ancak bazı oteller ekstra masajlardan ve tedavilerden ek ücret talep edebilmektedir. Ayrıca kurulan SPA merkezleri ise kendilerine göre bir tarife belirlerler. Değişen hizmet şekilleri ile birlikte farklılıklar görmeniz mümkün. Bu sebeple en sağlıklı bilgiyi oteller ile iletişime geçerek alabilirsiniz. Spa merkezleri genellikle buhar odası, havuz ve saunadan oluşmaktadır ve ücretler en çok sizin seçtiğiniz masaj tekniğine oranla değişiklik gösterir.

Tagged: , ,

0 yorumlar