Kaplıcanın İyi Geldiği Hastalıklar

Kaplıcanın İyi Geldiği Hastalıklar

Kaplıcanın İyi Geldiği Hastalıklar

Kaplıcanın İyi Geldiği Hastalıklar

Aşağıda belirtmiş olduğumuz kaplıcaların yanında hangi kaplıcanın hangi hastalığa iyi geldiğini görebilirsiniz.

Ankara Beypazarı Kaplıcası :  Bu kaplıcada Kemik,Solunum hastalıkları, Kalp-Damar Tıkanıklığı, Kadın hastalıkları, Kas hastalıkları gibi bir çok hastalığa bu kaplıca iyi gelmektedir.

Ankara Haymana Kaplıcası : Bu kaplıacada özellikle romatizma, böbrek, sindirim, kalp-damar ve çocuk hastalıklarına iyi gelen bir kaplıcadır.

Ankara Kızılcahamam Kaplıcası : Bu kaplıcada sinir hastalıkları, kas ve kemik hastalıkları, kadın hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, kan değerlerindeki yüksek yağ ve obezlik ile şişmanlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Afyon Gazlı Gol Kaplıcası ; Bu kaplıcada romatizma hastalığı, solunum, sindirim, şeker gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Afyon Sandıklı Kaplıcası ; Bu kaplıcada cilt, karaciğer, safra kesesi, sindirim, kas, kemik, şeker hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Aydın Burhaniye-Ortakçı Kaplıcası; Bu kaplıcada böbrek, üroloji, şeker, şişmanlık, kas, kemik, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Aydın Germencik-Alangulu Kaplıcası;  Bu kaplıcada romatizma, göz, kalp-damar, solunum, şişmanlık, kanda yüksek yağ, sindirim rahatsızlığı gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Aydın Kızıldere Ilıcası; Bu ılıcada şeker, şişmanlık, karaciğer, safra kesesi, sindirim, böbrek, üroloji rahatsızlıkları gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Balıkesir Gönen Kaplıcası; Bu kaplıcada romatizma, sindirim, solunum, karaciğer, safra kesesi, şeker rahatsızlığı gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Balıkesir Susurluk-Kepekler Kaplıcası; Bu kaplıcada solunum, kas ve kemik, kadın ve çocuk hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Bolu Termal; Bu termal’de  kalp-damar, kanda yüksek yağ, şişmanlık, sindirim, kas ve kemik hastalıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Bursa Gemlik-Armutlu Kaplıcası; Bursa’ait bu kaplıcada romatizma, karaciğer, safra kesesi, sindirim, solunum rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Bursa İnegöl-Oylat Kaplıcası; Bu kaplıcanın özellikle romatizma, böbrek, üroloji rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Bursa Vakıfbahçe Kaplıcası; Bu kaplıcanın özellikle romatizma, böbrek, üroloji rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Denizli Pamukkale Kaplıcası; Bu kaplıcanın özellikle kalp-damar, şeker, şişmanlık, üroloji, karaciğer, safra kesesi, sindirim, solunum, kas ve kemik rahatsızlıkları ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Diyarbakır Çermik Kaplıcası; Bu kaplıcanın romatizma, solunum, cilt rahatsızlıkları ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

İstanbul Yalova Termal; Bu termal’de karaciğer, safra kesesi, sindirim, romatizma, şeker hastalıkların tedavisinin en bilindik termal yeri olduğu bilinmektedir.

İzmir Balçova Kaplıcası; Bu kaplıcanın solunum, cilt, şeker, sindirim, kas ve kemik hastalıklarına, ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

İzmir Çeşme Kaplıcası; Bu kaplıcanın solunum, cilt ve kadın hastalıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Kayseri Bayramhacı Kaplıcası; Bu kaplıcanın solunum, kas ve kemik, sindirim ve çocuk hastalıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Kırşehir Terme Kaplıcası; Bu kaplıcanın romatizma, sindirim, solunum, kalp-damar ve kadın hastalıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Konya Ilgın Kaplıcası; Bu kaplıcanın şeker, sindirim, böbrek, üroloji, solunum yolları rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Kütahya Gediz Kaplıcası; Bu kaplıcanın karaciğer, safra kesesi, cilt, sindirim, kas ve kemik rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Kütahya Simav Kaplıcası: Bu kaplıcanın safra kesesi, cilt, sindirim, kas ve kemik rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Kütahya Yoncalı Kaplıcası; Bu kaplıcanın şeker, kas ve kemik, böbrek rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Manisa Salihli-Kurşunlu-Kükürtlü Kaplıcaları; Bu kaplıcanın cilt, solunum, sindirim rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Mardin Germiab Kaplıcası; Bu kaplıcanın cilt, solunum, kas ve kemik, sinir sistemi rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Muğla Bodrum-Karaada Kaplıcası; Bu kaplıcanın solunum, cilt, kadın ve çocuk hastalıkları, kas ve kemik rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Muğla Köyceğiz-Sultaniye Kaplıcaları; Bu kaplıcanın kadın hastalıkları, kalp-damar rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Nevşehir Kozaklı Kaplıcası; Bu kaplıcanın romatizma, kadın hastalıkları, kalp-damar rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Niğde Çiftehan Kaplıcası; Bu kaplıcanın solunum, sindirim, cilt, kas ve kemik rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Niğde Ziga Çelikli Kaynak Kaplıcası; Bu kaplıcanın solunum, romatizma, çocuk rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Ordu Ilıca Kaplıcası;  Bu kaplıcanın karaciğer, safra kesesi, sindirim, romatizma, kanda yüksek yağ oranı gibi rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Rize Çamlıhemşin Kaplıcası; Bu kaplıcanın sinir sistemi, kas ve kemik, böbrek, üroloji, cilt hastalıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Samsun Havza Kaplıcası; Bu kaplıcanın romatizma, böbrek, üroloji sinir sistemi rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Sivas Kangal-Balıklı Çermik Kaplıcası; Bu kaplıcanın cilt, romatizma, sinir sistemi hastalıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Sivas Sıcak Çermik Kaplıcası; Bu kaplıcanın şeker, sindirim, romatizma rahatsızlıklarına ve bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Yozgat Boğazyılan Kaplıcası; solunum, kas ve kemik, sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

Aslında bakacak olursak eğer kaplıcaların hastalıklara iyi geldiği bilinmekte fakat özellikle tüm kaplıcaların ortak iyi geldiği hastalıklar bulunmakta bunlardan bazıları ; Böbrek, Romatizma, kas ve kemik, Solunum, Safra kesesi, Cilt ve şeker gibi hastalıkların ortak tedavisinde etkili olduğu gözlenmektedir. Size yakın ve hastalığınıza iyi geleceğini düşündüğünüz kaplıcanın iletişim bilgilerine Google arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de, birçok hastalığa iyi gelen çok sayıda kaplıca, şifalı su bulunduğu ve bu yerlerden derdine deva bulmaya giden vatandaşların sayısında gün geçtikçe artış görüldüğü bildirildi.

ERZURUM – Türkiye’de, birçok hastalığa iyi gelen çok sayıda kaplıca, şifalı su bulunduğu ve bu yerlerden derdine deva bulmaya giden vatandaşların sayısında gün geçtikçe artış görüldüğü bildirildi.

Çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olan kaplıcalar, yaz aylarında da vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Türkiye’de, romatizmadan solunum yolu rahatsızlığına, kalp, damar hastalıklarından kadın hastalıklarına kadar birçok hastalığın tedavisine yardımcı olan çok sayıda kaplıca bulunuyor. Yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin bazı bölgelerinde bulunan kaplıca suları, birçok hastalığa iyi geliyor. Hastalıklara iyi gelen kaplıcalar ve yerleri ise şöyle:

“Erzurum Hasankale-Pasinler Kaplıcası; solunum, çocuk hastalıkları, kas ve kemik, şişmanlık, şeker, sindirim rahatsızlıklarına,

 

Ankara Beypazarı Kaplıcası; cilt, kas, kemik, solunum, kalp-damar, kadın hastalıklarına,

 

Afyon Gazlı Gol Kaplıcası; romatizma, solunum, sindirim, şeker hastalıklarına,

 

Afyon Sandıklı Kaplıcası; cilt, karaciğer, safra kesesi, sindirim, kas, kemik, şeker hastalıklarına,

 

Ankara Haymana Kaplıcası; romatizma, böbrek, kalp-damar, sindirim, çocuk hastalıklarına,

 

Ankara Kızılcahaman Kaplıcası; solunum, sinir, kas, kemik, kadın hastalıkları, kanda yüksek yağ, şişmanlığa,

 

Aydın Burhaniye-Ortakçı Kaplıcası; böbrek, üroloji, şeker, şişmanlık, kas, kemik, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına,

 

Aydın Germencik-Alangulu Kaplıcası; romatizma, göz, kalp-damar, solunum, şişmanlık, kanda yüksek yağ, sindirim rahatsızlıklarına,

 

Aydın Kızıldere Ilıcası; şeker, şişmanlık, karaciğer, safra kesesi, sindirim, böbrek, üroloji rahatsızlıklarına,

 

Balıkesir Gönen Kaplıcası; romatizma, sindirim, solunum, karaciğer, safra kesesi, şeker rahatsızlığına,

 

Balıkesir Susurluk-Kepekler Kaplıcası; solunum, kas ve kemik, kadın ve çocuk hastalıklarına,

 

Bolu Termal; kalp-damar, kanda yüksek yağ, şişmanlık, sindirim, kas ve kemik hastalıklarına,

 

Bursa Gemlik-Armutlu Kaplıcası; romatizma, karaciğer, safra kesesi, sindirim, solunum rahatsızlıklarına,

 

Bursa İnegöl-Oylat Kaplıcası; romatizma, böbrek, üroloji rahatsızlıklarına,

 

Bursa Vakıfbahçe Kaplıcası; romatizma, böbrek, üroloji rahatsızlıklarına,

 

Denizli Pamukkale Kaplıcası; kalp-damar, şeker, şişmanlık, üroloji, karaciğer, safra kesesi, sindirim, solunum, kas ve kemik rahatsızlıklarına,

 

Diyarbakır Çermik Kaplıcası; romatizma, solunum, cilt rahatsızlıklarına,

 

İstanbul Yalova Termal; karaciğer, safra kesesi, sindirim, romatizma, şeker hastalıklarına,

 

İzmir Balçova Kaplıcası; solunum, cilt, şeker, sindirim, kas ve kemik hastalıklarına,

 

İzmir Çeşme Kaplıcası; solunum, cilt ve kadın hastalıklarına,

 

Kayseri Bayramhacı Kaplıcası; solunum, kas ve kemik, sindirim ve çocuk hastalıklarına,

 

Kırşehir Terme Kaplıcası; romatizma, sindirim, solunum, kalp-damar ve kadın hastalıklarına,

 

Konya Ilgın Kaplıcası; şeker, sindirim, böbrek, üroloji, solunum yolları rahatsızlıklarına,

 

Kütahya Gediz Kaplıcası; karaciğer, safra kesesi, cilt, sindirim, kas ve kemik rahatsızlıklarına,

 

Kütahya Simav Kaplıcası; karaciğer, safra kesesi, cilt, sindirim, kas ve kemik rahatsızlıklarına,

 

Kütahya Yoncalı Kaplıcası; şeker, kas ve kemik, böbrek rahatsızlıklarına,

 

Manisa Salihli-Kurşunlu-Kükürtlü Kaplıcaları; cilt, solunum, sindirim rahatsızlıklarına,

 

Mardin Germiab Kaplıcası; cilt, solunum, kas ve kemik, sinir sistemi rahatsızlıklarına,

 

Muğla Bodrum-Karaada Kaplıcası; solunum, cilt, kadın ve çocuk hastalıkları, kas ve kemik rahatsızlıklarına,

 

Muğla Köyceğiz-Sultaniye Kaplıcaları; kadın hastalıkları, kalp-damar rahatsızlıklarına,

 

Nevşehir Kozaklı Kaplıcası; romatizma, kadın hastalıkları, kalp-damar rahatsızlıklarına,

 

Niğde Çiftehan Kaplıcası; solunum, sindirim, cilt, kas ve kemik rahatsızlıklarına,

 

Niğde Ziga Çelikli Kaynak Kaplıcası; solunum, romatizma, çocuk hastalıklarına,

 

Ordu Ilıca Kaplıcası; karaciğer, safra kesesi, sindirim, romatizma, kanda yüksek yağ oranı gibi rahatsızlıklara,

 

Rize Çamlıhemşin Kaplıcası; sinir sistemi, kas ve kemik, böbrek, üroloji, cilt hastalıklarına,

 

Samsun Havza Kaplıcası; romatizma, böbrek, üroloji sinir sistemi rahatsızlıklarına,

 

Sivas Kangal-Balıklı Çermik Kaplıcası; cilt, romatizma, sinir sistemi hastalıklarına,

 

Sivas Sıcak Çermik Kaplıcası; şeker, sindirim, romatizma rahatsızlıklarına ve Yozgat Boğazyılan Kaplıcası; solunum, kas ve kemik, sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde etkili oluyor.”

DÜNYANIN EN ŞİFALI SULARI TÜRKİYE’DE

Dünyanın En Şifalı Suları Türkiye’de
Dünyanın En Şifalı Suları Türkiye’de

Türkiye’de bin 300 termal kaynak var. Peki hangi kaynaklar nerede? Nasıl gidilir,  nerede kalınır ve hangi kaplıca hangi hastalığa iyi gelir?  Araştırdık, sizlerle paylaşıyoruz.

Dünyada sağlık turizminin önemi giderek artıyor. Sağlık turizminin önemli dallarından biri olan kaplıcalara da sıkça ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Türkiye’de coğrafi yapısı ve iklimi dolayısıyla çok sayıda kaplıca bulunduruyor. Her yıl ülkemizde çok sayıda ziyaretçi geliyor. Araştırmalara göre, kaynak zenginliği açısından Türkiye, dünyadaki ilk 7 ülke arasında yer alıyor. Bir bakıma Türkiye termal turizmin cenneti olarak adlandırılıyor.

Fiziksel ve kimyasal özellikleriyle dikkat çekiyor

Ülkemiz termal sularının, hem debi ve sıcaklıkları hem de çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleriyle Avrupa’daki termal sulardan daha üstün nitelikler taşıyor. Eriyik maden değeri açısından yüksek, kükürt,  radon ve tuz bakımından da zengin. Anadolu’da tarihe dayanan özellikleri ile halk arasında sayfiye kültürü durumuna gelen jeotermal merkezlerin bazılarında uygun iklim koşullarının etkisi ile kür mevsimi 200 güne kadar çıkabiliyor.  Biz de Yalova’dan Havza’ya, Kızılcahamam’dan Pamukkale’ye kadar Türkiye’de yer alan çok sayıda kaplıcayı araştırdık. Nasıl gidilir,  nerede kalınır ve öne önemlisi hangi kaplıca neye iyi gelir?

Sinir Hastalıklarına Bursa’da Termal Tedavi 

Yeşil bitki örtüsü ve bol oksijeni ile sağlık merkezi olan Bursa’da çok sayıda kaplıca yer alıyor. Bursa’daki kaplıcalar, başta sinir ve cilt olmak üzere, romatizmal rahatsızlıklar, kilo problemleri gibi sorunlar gibi çok sayıda rahatsızlığın çözümünde yardımcı oluyor. Bursa’da bulunan önemli kaplıcalar şunlar:

Oylat Kaplıcaları: Bursa-İnegöl’ün27 kilometregüneyinde, Uludağ eteklerinde840 metreyükseklikte yer alıyor. Oylat Kaplıcaları suyunun özellikleri bakımından dünyada 2′nci sırada bulunuyor. Oylat suyunun en büyük özelliklerinden birisi içilebilmesi ile de şifa sağlamasının yanı sıra 40 derece kaynayarak doğal haliyle kullanıma hazır olmasıdır. Oylat Kaplıcaları özellikle ağrılı sinir hastalıkları için bir şifa kaynağı. Çağlayan Otel, Güven Otel ve Aşiyan Otel gibi otellerde de konaklamak mümkün.

Kara Mustafa Suyu: Bursa-Mudanya yolu üzerinde bulunan Kara Mustafa Hamamı’nın suyunun kaynağıdır. Hamama akan suların ikisi sıcak, biri soğuk. Sıcak suların menbalarının yerleri tam bilinmediği, sıcaklığının ise 55 derece olduğu tespit edilmiş. Soğuduğu zaman normal sular gibi içilir. Çok berrak olduğu için Gümüşsuyu da deniliyor. Kaplıca suları en çok sodyum ve kalsiyum içerir. Romatizma, nevralji, gut, egzama, kemik kırıklarında, kadın hasatlıklarında etkin şifa kaynağıdır. Pek çok otel ve pansiyonlarda konaklamak mümkün.

Eski Kaplıca: Kent merkezindeki Çekirge meydanında, Acemler’e inen yolda bulunan kaplıca suları Uludağ eteklerindeki bir çatlaktan gelir. Halk arasında Çelikli adıyla anılan sular, çeşitli maden eriyikleriyle zengin kimyasal madenler, gazlar ve yüksek radyoaktivite içerir. Eski kaplıcanın şifalı suyu; sindirim yolu hastalıklarına, kadın hastalıklarına ve kalp-damar hastalıklarına faydalı. Hamama ait tesis de bulunuyor.

Çekirge Kaplıcaları: Çekirge sularının bir bölümü cam borular içinde, hiçbir değeri bozulmadan Bademlibahçe mevkiinde yapılmış olan Çelik Palas Oteli’ne getiriliyor. Odalarından Çelikli su akan Çelik Palas’ın yüzme havuzu ise dünyada eşi olmayan bir eserdir. Çekirge sularında az ölçüde demir vardır. Çekirge suları ile tedavinin özü banyodur. Büyük havuzlu hamamlarda devamlı çıkan radyoaktivite, hamamın kubbesinin altında biriktiğinden burada banyo için bulunanlar, dolaylı olarak buğulama da yapmış olurlar. Kaplıca suları, romatizma, nevrit, cilt, idrar yolları ve kadın hastalıklarına iyi gelir. Kervansaray, Çelik Palas, Marigold gibi otellerde kalınabilir.

Yenikaplıca ve Kaynarca Hamamı: Yenikaplıca, Bursa-Çekirge yolu üzerinde bulunuyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı ve başvezir Rüstem Paşa tarafından 1555′te yaptırıldı. Özel banyoları, turistik bölüm, masaj ve spor salonu bulunuyor. Yeni kaplıca şifalı suları, cilt hastalıklarından, iç hastalıklarına, şişmanlık ve solunum yolu hastalıklarına kadar birçok bedensel rahatsızlıklara etkin şifa kaynağı. Kaynarca Hamamı’na ait dinlenme tesisleri bulunuyor.

Kara Mustafa Kaplıcası: Bursa-Çekirge-Mudanya yolu üzerinde, Yenikaplıca’nın hemen yanında bulunuyor. Bizans döneminden kaldı ve daha sonra bugünkü şekliyle, Rüstem Paşa’nın ağası Kara Mustafa Paşa tarafından 1490 yılında yaptırıldı. Erkekler ve aileler hamamı olmak üzere iki bölümden oluşur. Hamamın içinde yuvarlak bir yalak bulunuyor. Su, bunun dibinden çıkıyor. Bu yalağın, kısırlık için şifalı olduğu söylentileri nedeniyle kadınlar yalağın içine oturarak banyo şeklinde girerler. Dipten kaynayan 45 derecedeki su, kadın hastalıklarına iyi geliyor. Bursa’da radyoaktivitesi en zengin kaplıca olarak Kara Mustafa gösterilir. Sodyum bikarbonatlı  sular, romatizma, nevralji, gut, egzama, kemik kırıklarına iyi gelir. Uludağ Üniversitesi’nin tesislerinde konaklamak mümkün. Bunun dışında pansiyonlarda kalınabiliyor.

Çamur Banyosu Yalova’da 

Türkiye’nin ilk kaplıca tesislerine ev sahipliği yapan Yalova, çok sayıda kişiye şifa dağıtıyor. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her yerinden gelen ziyaretçiler özellikle çamur banyolarına ilgi gösteriyor.  Yalova’da kaplıcalar yoğun olarak Termal ve Armutlu bölgelerinde bulunuyor. Yalova’nın merkezine11 kilometreuzaklıktaki Termal’de 6 tesis yer alıyor. Bu tesislerin içinde Thermalium Wellness Park Hotel ve Limak Termal Boutique Hotel gibi iki adet de 5 yıldızlı otelin olduğu Yalova’da daha uygun fiyatlı pansiyon ve moteller de dikkat çekiyor.

Diğer kaplıca cenneti Armutlu ise Yalova’ya50 kilometreuzaklıkta. Su sıcaklığının 55-60 derece olduğu bölgede, otel, restoran, Türk Hamamı, masaj salonları, jakuzi ve kapalı yüzme havuzu gibi alternatif sağlık üniteleri yer alıyor. Banyo ve içme kürlerine uygun olan kaplıca suları banyo, içme ve çamur olarak uygulandığı gibi, sudan çıkan gazların teneffüsü yoluyla da uygulanıyor. Armutlu kaplıcaları, radyoaktivitesi yüksek kaplıcalar sınıfına giriyor. Buradaki kaplıcaların kalbin işlemesinde, asidin vücuttan atılmasında, sinirler üzerinde, iltihabi hastalıklarda ve kadın hastalıklarında, yaraların iyileşmesinde, mide ve bağırsak hastalıklarında, karaciğerin düzenli çalışmasında, hormonların düzenlenmesinde ve idrar söktürücü olarak faydalarının olduğu biliniyor. Armutlu ilçesinde çok sayıda konaklama yeme-içme ve eğlence tesisi var.

Yalova’da yer alan çok sayıda termal tesisten biri olan Limak Holding’e ait Limak Thermal Boutique Hotel, bulunuyor. Yalova ili Termal bölgesinde Türkiye’nin ilk ‘butik termal oteli’ konseptiyle hizmet veren Limak Thermal Boutique Hotel, gerek tarihi gerekse mimari dokuyu yansıtan, içerisinde termal su bulunan banyolu 48 adet VIP odaları, 2 adet restoran, 5 adet toplantı salonu ve850 metrekarealan üzerine kurulu spa merkezi bünyesinde termal su ile doldurulmuş açık ve kapalı havuzları ile termal turizm çerçevesinde bir lokomotif olarak değerlendiriliyor. Tesis içerisinde kullanılan termal suyun tıbbi özellikleri ve niteliklerine değinmek gerekirse, kaynak çıkışı 66 derece olan termomineralli su, banyo uygulamaları şeklinde romatizmal rahatsızlıkların kronik dönemlerinde, yumuşak doku rahatsızlıklarının tedavisinde, stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.

Kaplıcalar Diyarı Bolu

Bolu’da çok sayıda kaplıca yer alıyor. Bolu’da şifalı sular Küçük ve Büyük kaplıcalar olarak 2 merkez üzerinde bulunuyor. Bolu Ovası’nın güney kenarında, ormanlarla kaplı dağın eteğinde, Karacasu mevkiinde ve Kuzey Anadolu fayına bağlı olarak oluşmuş 2 kaynak yeralıyor. 1993 yılında “termal turizm merkezi” ilan edilen bölgede Termal Otel ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi de bulunuyor.

Büyük Kaplıca’nın su sıcaklığı 40-44 derece, Küçük Kaplıca’nınki ise 40-46 derece. Bolu kaplıcaları siyatik, böbrek hastalığı, kadın ve cilt hastalıklarında yararlı oluyor. Bolu Özel Turizm İdaresi mülkiyetindeki Bolu Termal Otel, turizm işletme belgeli ve 3 yıldızlı olma özelliği taşıyor. 145 yatak kapasitesine sahip otelin odalarında termal banyo, termal havuz, 12 adet termal özel banyo ve kapalı yüzme havuzu yanı sıra masaj salonu, sauna, buhar odası, kondisyon merkezi yer alıyor.

Afyon Şifa Dağıtıyor

Afyon, sahip olduğu çok sayıda termal kaynak ile romatizma, felç, farenjit ve deri iltihaplarına şifa dağıtıyor.  Türkiye’nin kaplıcaları ile ünlü şehirlerinden biri de Afyon. Birbirinden farklı termal kaynaklara sahip Hüdai, Ömer, Heybeli ve Gazlıgöl kaplıcaları, villa, apart otel seçenekleriyle hizmet veriyor. Hüdai Kaplıcaları: Afyon-Antalya karayolu üzerinde yer alan kaplıcalar, özellikle çamur banyosuyla tanınıyor.

Ömer Kaplıcaları:  Romantizmal hastalıklara, eklem rahatsızlıklarına ve kısırlık, bronşite faydalı olduğu söyleniyor.

Gazlıgöl Kaplıcaları: İhsaniye ilçesindeki kaplıcalar, içme ve banyo tedavilerinde faydalanılıyor. Solunum yollarında rahatsızlıklarında etkili olan kaplıcalar, dolaşım sistemi rahatsızlıklarına karşı da öneriliyor.

Heybeli Kaplıcası: Afyon-Konyayolu üzerinde Afyon’a30 kilometreuzaklıkta yer alıyor.

Sarıkaya Kaplıcası: Sarıkaya ilçesindeki kaplıca 48 derece sıcaklıktaki suyu ile mevrit, nevralji, kronik romatizmal hastalıklar, kırık çıkık sekelleri, kadın hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor. Günde 5 bin 700 kişiye hizmet veriyor.

Boğazlıyan Bahariye Kaplıcası: Boğazlıyan ilçesine4.5 kilometreuzaklığındaki Bahariye köyü yakınlarında yer alıyor. 32 derece sıcaklığındaki su, kuyuların bulunduğu düzlükte 28 derece sıcaklığında bir de gölet oluşturuyor. Bu suyun romatizmal hastalıklar, kırık çıkık sekelleri ve kadın hastalıkları için kaplıca tedavisinde kullanılabileceği biliniyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesine2 kilometreuzaklıkta yer alan kaplıca, Yozgat’taki diğer termal kaynaklara göre daha geniş bir alanı kaplıyor. Yıl içerisinde 5061 derece arasında değişen Sorgun kaplıcasının suyu ağrılar, kronik iltihaplı hastalıklar ve spazm benzeri hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu biliniyor.

Kızılcahamam Otelleri 

Ankara Kızılcahamam Kaplıcaları, karaciğer, böbrek, mide ve kalp ve kan dolaşım hastalıklarına iyi geliyor. Türkiye’nin kaplıcalarıyla ünlü illerinden biri de başkent Ankara. Kızılcahamam, Ayaş ve Haymana ilçelerinde etrafında çok sayıda otelin hizmet verdiği şifalı sular yer alıyor. 50-51 derece sıcaklığındaki bu suların karaciğer, böbrek, mide, bağırsak rahatsızlıkları, solunum yolları, deri hastalıkları, kalp ve kan dolaşım rahatsızlıkları, bazı kadın hastalıkları ve çocuk hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Kızılcahamam Kaplıcaları’nın tesisinde fizik tedavi enstitüsü de yer almaktadır. Bölgede ayrıca Ab-ı Hayat Termal Oteli ve Papatya Thermal Resort gibi oteller de yer alıyor.

Haymana Kaplıcaları: Dünya sıralamasında ikinci sırada yer alan Haymana Kaplıcaları, 45 derece sıcaklığı ile romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı, nevralji, solunum yolu, kadın hastalıkları, sinirsel ve kas yorgunluğu hastalıklarına iyi geliyor. İçildiği takdirde mide, karaciğer, safrakesesi ve pankreas üzerinde olumlu etki yapıyor.

Ayaş Karakaya Kaplıcaları: 31 derece sıcaklığındaki su ile yapılan banyo, romatizma, siyatik, nevroloji, kadın hastalıklarına ve kırık çıkık tedavilerinde iyi gelmektedir. Bu suyun içilmesi halinde ise mide, bağırsak, karaciğer, böbrek, safra kesesi ve baş ağrısı rahatsızlıklarına şifa olduğu söyleniyor.

3 Saatte Balıkesir

İstanbul’un 3 saat uzağındaki Balıkesir’in Gönen, Edremit ve Susurluk ilçelerinde çok sayıda termal kaynak yer alıyor.

Gönen Kaplıcaları: Doğa ile iç içe olan Gönen Kaplıcaları, kadın hastalıkları, felç, mide ve 12 parmak ülseri, hazımsızlık, safra kesesi tembelliği, kalın bağırsak spazmları, her çeşit romatizma, kireçlenme, ruhsal sıkıntılara bağlı ağrı ve huzursuzluklara iyi geliyor.

Edremit Güre Kaplıcaları: Kaz Dağları’nın eteğinde yer alan kaplıcanın suyunun cilt hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları, üst solunum yolları astım, guatr, kireçlenmeler, sedef, böbrek taşı ve kumları ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor.

Derman Kaplıcası: 56 derece sıcaklıktaki şifalı su romatizma, arterit, kadın hastalıklarının tedavisinde faydalı oluyor. İçilmesi halinde böbrek taşı rahatsızlıklarına da iyi geliyor.

Susurluk-Kepekler Kaplıcası: Bu suyun banyo tedavisiyle romatizma, kireçlenme, nevralji, nevrit, polinevrit, felçler ve kadın hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuç alınıyor. Çamur banyosuyla ise romatizma rahatsızlıklarına iyi geliyor.

Uşak – Denizli – Diyarbakır ve Nevşehir 

Uşak’ın Banaz ilçesinin7 kilometreuzağındaki termal kaynaklara Hamamboğazı Şifalı Suları ismi veriliyor. Çam ağaçlarıyla kaplı olan kaplıca, deniz seviyesinden1047 metreyükseklikte yer alıyor. Fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizleri yapılan 60 derece sıcaklığındaki Hamamboğazı Şifalı Suları’nın mide, karaciğer, bağırsak ve özellikle kronik romatizma hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Pamukkale kaplıcalarının 33-35.5 derece civarındaki şifalı termal suyu kalp hastalıklarının yanı sıra; damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına iyi gelmesi nedeniyle tercih ediliyor. Pamukkale kaplıcalarının suyu içilmesi durumunda ise, böbrek kum ve taşlarında, idrar yolu iltihaplarında etkili oluyor.

Diyarbakır’ın merkezine 90 kilometreuzaklıktaki Çermik kaplıcaları, İtalya kaplıcalarından sonra nitelik bakımından dünyada ikinci sırada yer alıyor. Bu sular, iltihaplı romatizmalar, çocuk felçleri, nevrit, polinevrit, kadın hastalıkları sendromlarında;  koklama ve serpintileme tadavisi, üst solunum yolları hastalıkları ve deri hastalıklarına iyi geliyor. 48 derece sıcaklığındaki sular için 21 kür tavsiye ediliyor.

Kozaklı Kaplıcaları: Nevşehir’ in yaklaşık100 kilometrekuzeyinde yer alan Kozaklı Kaplıcaları iltihabı olmayan romatizmal hastalıkların, kireçlenmelerin, cilt hastalıklarının, kronik iltihaplı kadın hastalıklarının, damar sertliklerinin, mantar hastalıklarının tedavisinde faydalı oluyor.

Tagged: , , ,

0 yorumlar