Kaplıca Tedavi Süresi

Kaplıca Tedavi Süresi

Kaplıca Tedavi  Süresi

Kaplıca Tedavi  Süresi

Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü

Kaplıca Tedavi Süresi ara vermeden  21 banyo kürüdür.

Kaplıca tedavisinin önemli konularından biri de, kaplıcada kaç Gün kalınacağıdır. Bu süre 21 gün olmakla birlikte halkımız genellikle kaplıca tedavisini 15 gün olarak uygular. İçme tedavisi de öteden beri 3 gün olarak yapılır. Genellikle üç haftalık ve 21 banyoluk kürlerin tedavi edici etkisi olduğu, uzmanların ortak görüşüdür. Öte yandan, özel durumları dikkate alınırsa, her kişiyi 21 gün kaplıcada tutmanın mümkün olmadığı da düşünülmelidir.
Kaplıca tedavisinin çok uzun süre devam etmesi de sakıncalıdır. Hastanın alıştığı bir çevreden ayrı, disiplinli ve yorucu tedavilerle geçen bir hayat tarzı, hastalarda ruhi bunalımlar yaratabilir. Hastalar, içme ve kaplıcalara karşı bir tiksinti ve isteksizlik duymaya başlar. Önemli görülen hastalıklarda, tedavi süresini, çoğunlukla kaplıca hekimi ayarlayabilir. Her hastanın durumu değişik olduğundan, tüm hastalara aynı süre ve aynı çeşit tedavinin uygulanamayacağı açıktır.

Her insanın sıcağa dayanıklılığı farklı olabileceğine göre bu konuda bir süre tayin edilmesi hususunda en doğru seçim doktor tavsiyesine göre hareket etmektir.

Kaplıcaya tok karına girilmesi sakıncalıdır.

O halde banyoya ilk gün dayanabilecek sıcaklıkta beş dakika girilir.Sonra banyo süresi ve sıcaklığı artırılır. Tedavi amaçlı banyo süresi en çok 20 dakikadır.(Yalnız spondinozlu hastaların ılık suda,bir saat kaldıklarında kaplıcadan daha çok yararlandıkları saptanmıştır.)

Banyonun içindeyken sıkıntı,fenalık hissi,kalp çarpıntısı (taşıkarti),baş ağrısı,baş dönmesi,kulak çınlaması,göz kararması gibi dayanıksızlık belirtileri görülünce hemen sudan çıkılması gerekir.Hasta banyonun içindeyken başına soğuk suya batırılmış bir bez koyulması yararlıdır.

Banyodan çıkınca hızlı olarak bir havlu ile silinilir.İkinci kuru bir havlu (veya bornoza ) sarılır,başa ayrıca bir havlu konulur.Ayaklar bir başka havlu ile silinir.Üzerine bir havlu serilmiş yatağa yatırılır.Banyo yapanın üzerine çok kalın olmayan bir örtü örtülür ve dinlendirilir.Dinlenme süresi bir saattir.Fazla terlemenin hiçbir sakıncası yoktur.Hasta dinlenmekte iken oda sıcaklığında su da içebilir.Fakat hastada yukarıda sayılan dayanıksızlık belirtileri görülüyorsa üstündeki örtüler hafifletilir ve çok ıslanmışsa sarındığı havlular değiştirilir. Başına soğuk su ile ıslatılmış küçük bir havlu konulur ve gerekiyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora haber verilir.

Burada dikkat edilecek en önemli şey ;hastanın çabuk kurulanması,havlularının çabuk değiştirilmesidir. Yani hastayı üşütmemeye dikkat edilir.Islak veya nemli havlularla odada dolaşmak sağlık için çok tehlikelidir.

Kaplıca tedavisi iki veya üç hafta yapılır.Bunun bir nedeni vardır.

Kaplıcalarda tedaviye başlanıldıktan sonra iki-on gün arasında her hastaya göre değişik şiddette genel ve lokal belirtiler görülür.Genel olarak yorgunluk,kırıklık,baş ağrısı,baş dönmesi,kulak çınlaması,sinirlilik, uykusuzluk,iştahsızlık,bezginlik,çarpıntı,ateş yükselmesi olur.Lokal olarak ağrılı yerlerde ağrılar şiddetlenir. Örneğin,safra ve idrar yollarında kolikler,alerjik reaksiyonlarda şiddetlenme (astım krizleri),romatizmalı hastalarda eklemlerdeki ağrıların artması,nevraljilerin çoğalması,selülitli hastalarda bütün vücudu ağrıların kaplaması,kadın hastalıklarında sancılar görülür.

Bütün bu belirtilere “Kaplıca Krizi” (Crize thermale) denir.İnsan adi sıcak su ile banyo yaparsa bunlar görülmez.Kaplıca suyu ile yaparsa görülür.Çünkü,kaplıca suyu canlıları tıpkı ilaç gibi etkiler.

Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü

Kaplıca krizi hafif olursa 4-5 gün sürer,tedaviye devam edilmekle geçer.Şiddetli olursa tedaviye birkaç gün ara verilir sonra yeniden başlanır.Bu nedenle,Kaplıca tedavisi 15 günden az olamaz.Kriz esnasında kaplıcayı terk etmek doğru değildir,insan sağlam gider hasta döner.

Kaplıca tedavisi bütün dünyada genel olarak 3 hafta kabul edilmiştir.Her gün bir banyo yapılır.Bu da 21 banyo eder.Fakat bu 21 banyo sorunu bazen yanlış anlaşılmaktadır.Bunun için özellikle belirtmek gerekiyor ki,banyo adeti değil,kaplıcadan yararlanma/tedavi süresi önemlidir.Yani insan günde 2-3 banyo yapsa kaplıca da yinede en az 2 hafta,ortalama 3 hafta kalmak zorundadır.Tedaviyi 6 haftadan fazla sürdürmekse fayda vermez,hatta zararlıdır..

Banyo Zamanı (Banyo Saatleri) : Banyolar sabah aç karnına veya bir bardak çay ve bir iki bisküvi yedikten yarım saat sonra yapılır.Kaplıcalarda fazla yemek yemek uygun değildir.Sabah (alışkanlık olarak) kuvvetli bir kahvaltı yapılmışsa,banyoya girmeden önce 2,5-3 saatin geçmesi gerekir.Bu duruma göre kaplıcalarda banyo tedavisi için en uygun saatler; Sabah 07-11 arasıdır.Öğle saatlerinde –örneğin- 12:30’da öğle yemeği yenilmişse,banyo ancak saat 17 den sonra yapılmalıdır.Gece yarısı banyo yapmak,uyuklayarak suya girmek,sabah yataktan kalkar kalkmaz hiç beklemeden banyo yapmak,sinir sisteminin reaksiyonlara elverişli olmaması nedeni ile sağlığa aykırıdır.

Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü

Tagged: , , , , , , ,

0 yorumlar