Hidroterapi

Hidroterapi

Hidroterapi

Hidroterapi

Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü

Hidroterapi, hastanın pasif olduğu durumda, terapist tarafından gerekli donanım yardımıyla termal suda uygulanan tedavi biçimidir. Suyun tedavi edici etkisi ilkel toplumlardan itibaren keşfedilmiş ve kullanılagelmiştir. Romalı’lar Greklerin hamam modelini daha da geliştirerek yanyana sıcak ( Caldarium ), ılık ( Tepidarium ), ve soğuk (Firigidarium ) sulu banyoların bulunduğu büyük hamam kompleksleri inşa etmişlerdir.

Günümüzde pek çok doğal su kaynağı çevresinde kaplıca tedavileri uygulayan merkezler kurulmuştur. En önemlileri Spa ( Belçika ), Leukenbad ve Bad Ragaz ( İsviçre ), Bad Nauheim ve Baden ( Almanya ) sayılabilir. Buralarda önceleri pasif banyo şeklinde uygulanan tedaviler, giderek bir rehabilitasyon tedavisi şeklini almaya başlamış ve su dışı aktivitelerle de desteklenmiştir.

DALDIRMA BANYOLARI ( Full immersion baths ) :

Hastanın sadece başı dışarıda kalacak şekilde havuzlarda veya küvetlerde uygulanır. Hasta havuz banyolarında ayaktadır ve banyo sırasında rahatça hareket etme olanağı vardır. Küvet banyolarında ise sırt üstü uzanmış, yarı veya dik oturur pozisyondadır ve genellikle hareketsizdir.

ZIT BANYOLAR ( Contrast Baths ) :

Ekstremitelerin alternatif olarak sıcak ve soğuk suya batırılarak gerçekleştirilen tedavi şeklidir. Bu tip banyolar vasküler bozukluğa neden olmadan dolaşımı önemli ölçüde uyarır. İyi sonuç almak için tedavi daima sıcakla başlayıp sıcakla bitirilmelidir.

GİRDAP BANYOLARI ( Whirlpool ) :

Whirlpool banyoları sirkülasyonu sağlanan suyun içine ekstremitelerin veya tüm vücudun batırıldığı uygulamalardır. İstenilen etki doğrultusunda su sıcaklığı ve sirkülasyon hızı ayarlanabilir.

KELEBEK BANYOSU ( Hubbard Tank ) :

Kelebek banyoları, bütün vücudun içine girip kolaylıkla hareket edebileceği büyüklük ve şekilde banyo tanklarıdır. Su altı egzersizleri için yapılmıştır. Sabit ve hareketli olanları vardır. Hastayı tanka almak için lifter kullanılır.

ZIT DUŞLAR ( Scotch Shower ) :

Suyun vücuda farklı sıcaklıklarda uygulanmasıdır. Hasta ayakta iken soğuk ve sıcak su taşıyan iki ayrı hortum kullanılır.

SU ALTI DUŞLARI :

Hasta suyun içinde yatarken uygulanan basınçlı duşlardır. Sıcaklığı devamlı artan veya azalan su kullanılabilir. Mineral su ile yapılan duşlar, sertleşmiş eklemlerin hareketlerini restore edebilen ve bunlara yardımcı olarak kullanılan Aix Duşlar, Tonik etki oluşturabilen Pail Duşlar bunlara örnektir.

HİDROMASAJ :

Hidromasaj kan dolaşımını hızlandırırken vücutta oluşan toksinlerin deri aracılığı ile dışarı atılmasına da katkı sağlar. Ayni zamanda duyusal sinir uçlarının uyarılması sonucu bazı ağrıların azalmasına, kişinin günlük yaşamın geriliminden uzaklaşarak rahatlamasına yardımcı olur.

SU ALTI TRAKSİYON BANYOSU :

Suyun fizyolojik etkilerinden faydalanarak traksiyonun etkinliğini arttırmak amacıyla kullanılır. Servikal bölge ve koltuk altlarından bağlanan hastaya uygun şiddetlerde ayarlanan cihaz ile traksiyonu gerçekleştirilir.

GALVANİK BANYO :

Su ve galvanik akımın birlikte uygulanıldığı tedavi yöntemidir. Dejeneratif inflamatuar artritik durumlarda ve nevraljilerde kullanımı yaygındır.

BALNEOTERAPİ :

Balneoterapi ( Balneoklimaterapi-Kaplıca Tedavisi ) doğal enerji kaynaklarından yer altı termomineral suyun, gazın, mineralli su ile organik unsurları içeren çamurun, kaynağın çıktığı yöreye özgü iklim koşulları ve biyolojik ortam etkinliği ile bütünleştiği, organizma üzerinde tedavi etkinliği kanıtlanmış, kür tarzında uygulanan tedavi sistemidir.

HİDROMASAJ VE YARARLARI :


Bildiğiniz gibi su olağanüstü yararlı elementtir. Hidroterapi ise bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Modern teknoloji ve tıbbın yaptığı araştırmalar sonucunda yüzyılımızın başında hidromasajın en önemli hidroterapi tekniklerinden biri olduğu kanıtlanmıştır. Hidromasajın terapik (tedavi) yöndeki başarıları inanılmayacak kadar geniştir

Hidromasaj, kan dolaşımını hızlandırırken ve vücutta doğan toksinleri deri aracılığı ile dışarı atılmasınada katkı sağlar. Aynı zamanda deriye kadar uzanan sinir uçlarının uyarılması sonucu bazı ağrıların dinmesine, günlük yaşamın geriliminden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Lokomotor sisteminin, metabolizma ve sinir sistemindeki bazı rahatsızlıkların, aşırı kiloların yol açtığı sorunların, dolaşım sistemi ve uykusuzluk sorunlarının bağırsaklarla ilgili bazı rahatsızlıklar için yararlı değildir. Ayrıca sportif aktivitelerden sonra veya stresli ve yorucu bir günün sonunda hidromasaj, insan vücudunun eski dinamizmini kazanmasında çok önemli rol oynamakta ve zihinsel rahatlama sağlamaktadır. Hidromasaj, yüksektansiyon, kalp ve akut rahatsızlıkları olan hastalara tedavi olarak önerilmektedir. Bunların dışında genç ve yaşlı herkes için hidromasaj çok faydalı ve doğal tedaviyi destekleyici bir yöntemdir.

Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü

HİDROMASAJIN KULLANIMI :

Sağlıkla ilgili tüm deneyimler gibi hidromasaj sisteminin iyi bilinmesi ve basit bir kaç kuralın doğru şekilde uygulanmasıyla sistem; tedavi ve insanı sakinlestirici fonksiyonlarını daha iyi yerine getirir. Kullanım Hızlı bir duş aldıktan sonra küvetin içi iyice temizlenmeli, tüm jetlerin açık ve doğru yönde olup olmadıkları kontrol edilmelidir. Özellikle su emişi kontrol edilmeli, her hangi bir tıkanıklık olmamalıdır. Aksi halde hava/su karışımı düzgün bir şekilde yapılamaz ve yeterli fayda sağlanamaz. Su sıcaklığı 37 civarında, vücut sıcaklığının biraz üstünde ayarlayarak ve jetlerin üst seviyesine kadar su doldurarak küvetinize girebilirsiniz. Küvetteyken vücudunuzla, sünger veya benzeri objelerle (lif gibi) su ve hava çıkıslarını engellemeyiniz. Deterjan veya köpük üreten katkılar kullanmayınız. Tedavi için tabii yağlar ve bitkisel özler(esans) kullanmak tedavinin faydasını arttırır. Elektro Pnömatik kumanda bölümü üç butondan oluşmaktadır. Küvetinize jetlerin üst seviyesine kadar su doldurduktan sonra ortadaki butona basarak küvetinizi çalıstırabilirsiniz. Durdurmak istediğinizde aynı butona basmanız yeterlidir. Eğer küvetinizi siz durduramazsanız kendisi otomatik olarak 15 dadika sonra duracaktır. (seans süresi 15 dakika olarak ayarlanmıştır) Hava kabarcıklarının vücuda çarparak patlaması rahatlama hissi uyandıracağından söz konusu armatürlerle hava miktarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Bölgesel bir masaj da deneyebilirsiniz. Bu masaj sırasında oluşan büyük kabarcıklar doğrudan kas sistemini hedefler ve kısa sürede kaslardaki gerilmeyi yumuşatır. Hafif ya da yoğun masaj arasındaki tercihi yapmak ve istediğiniz düğmeye basmak size kalır. Hangi masaj sistemini seçerseniz seçin sonuçta kendinizi canlanmış ve rahatlamış hissedeceksiniz.

Turbo Girdap

Bu girdap sistemi suyu önce serbest bırakıp sonra suyun basınç altındaki hedef bölgeye doğru girdap oluşturmasını sağlayan türbin jikleleri ile çalısır. Bu, masaj etkisini baştan ayağa kadar hissetmenizi sağlar. Hassas kumandazaracı türbinlerin hızını kontrol eder ve masaj etkisini düzenler. Turbo/girdap sisteminin en önemli özelliği ayrı bir boru sistemine ihtiyaç duymamasıdır.

Aqua Girdap

Bu sistem ile su, küvetin içine boşaltılır, suya hava verilir, ivme kazandırılır ve jiklelerle basınçlı bir şekilde geri pompalanır. Hava sunumunu ve değisken hız pompasını ayarlayarak masajın yoğunluğunu istediğiniz düzeyde tutabilirsiniz. Döner jikleler aynı zamanda elle de ayarlanabilir.

Vita Girdap

Bu sistemede önceden ısıtılmış hava, kabarcıklar halinde havuzun dibindeki jikleler aracılığı ile suya fışkırtılır, milyonlarca küçük kabarcık suyun yüzeyine çıkar. Kumanda aracını, dolayısıyla da hafif bir okşama etkisi yapan masaj ile güçlü bir masaj arasında tercih yapmak oldukça kolaydır.

Vario Girdap

Vario Girdap sistemi Aqua ve Vita Girdap sistemlerinin teknolojilerini birleştirir. Küvetin her bir yanında ayarlanabilir üç Aqua jiklesi vardır. Küvetin ayak kısmında ayak masajı yapan iki mikro jikle vardır. Küvetin tabanına yerleştirilmiş 12 hava jiklesi de dinçlestirici ve canlandırıcı masaj etkisi sağlar.

Triplus Girdap

Triplus Girdap sisteminde Vario Girdap sistemi teknolojisinin bütün özellikleri biraraya getirilmiştir. Bu sistem özel olarak Kusatsu Havuzu için geliştirildi ve Japon banyo kültürü ile en yeni girdap teknolojisi arasında mükemmel bir sinerji oluşturdu.

HİDROMASAJIN SÜRESİ :

Küvet içinde hidromasaj için geçirilecek süre, ne gibi bir fayda beklendiğine bağlıdır. Ancak çok uzun süre kalmak kasların aşırı gevşemesi ve kan basıncının düşmesi (tansiyon düşmesi) gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Başlangıç için hidromasaj seansları 10-20 dakikayı geçmemelidir.

  • Ağrılı      romatizmal hastalıkların, kireçlenmelerin
  • Deri      hastalıklarının
  • Böbrek      ve idrar yolu hastalıklarının
  • Stres      ve strese bağlı rahatsızlıkların
  • Mide,      bağırsak ve safra kesesi hastalıklarının

tedavisinde termal suyun çok büyük yararları vardır.

Hidroterapide kullanılan yöntemler hastalığa göre değişir. Suyun ısısı ve basıncı, banyo süresi, masaj için kullanılan araçlar hastalığa bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Suyla birlikte farklı bitkiler ve mineraller uygulandığında ise suyun 1001 mucizesine yenilerinin katıldığı kanıtlanmıştır.

Suyla birlikte uygulanacak mucizevi terapilerden bazıları:

Küçük hindistan cevizi ağacı tohumu: Terlemeyi sağlar.
Sarı papatya: Cildi pürüzsüzleştirir, gözenekleri açar; uykusuzluk ve hazımsızlık problemlerini çözer.
Biberiye: Kan dolaşımını arttırır.
Zencefil: Kasları gevşetir, cildi renklendirir, dolaşımı hızlandırır.
Sülfür: Aknelere iyi gelir.
Ölü deniz tuzları: Vücudu yeniler.
Isırgan otu/Rezene: Ciltteki pürüzleri yok eder.
Adaçayı: Ter bezlerini uyarır.
Çam özü: Terlemeyi hızlandırır, cildi yumuşatır, kızarıklıkları geçirir.

Hidroterapi Nedir?

Hidroterapi , hastalıkların veya fonksiyonel kayıpların tedavisinin suyun fiziksel özelliğinin kullanılarak yapılmasıdır. Son yıllarda Türkiye’de hidroterapi alanında büyük gelişmeler olmuştur ve bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Eklemleri üzerine yük bindiremeyen hastalar suyun kaldırma kuvveti sayesinde rahatlıkla eklemlerini kullanarak egzersizlerini daha ağrısız ve aktif şekilde yapabilmektedirler; örneğin diz kireçlenmeleri.

Hemipleji, serebral palsi (CP), multip skleroz (MS), parkinson, paralitik yürüyüş vb. nörolojik vakalarda, ortopedik, geriatrik ve sportif akuatik rehabilitsyonda hidroterapi büyük önem taşımaktadır. Kişiye özel olarak hazırlanan hidroterapi programları ile (koordinasyon, denge, güçlendirme, germe, yürüme egzersizleri, aquatic fitness) bu tip rahatsızlıklar tedavi edilebilmekte ve rahatsızlığından dolayı hayata küsmüş olan insanlar hayata tekrar bağlanabilmektedirler. Suyun kaldırma kuvveti ve nötral sıcaklığının kişinin eklemleri üzerine binen yükü azaltması sayesinde hastada genel bir gevşeme olmakta, bununla birlikte kaslarda ve eklemlerde suyun sağladığı yumuşama nedeniyle germe ve güçlendirme egzersizleri daha aktif olarak yapılabilmektedir. Ayrıca suyun kaldırma kuvveti denge ve yürüme eğitiminde daha aktif ve etkin bir şekilde çalışabilmesine olanak sağlamaktadır.

Hastaların bazı çalışmaları rehabilitasyon salonunda uygulaması bazen çok kısıtlı, bazen ise mümkün olmasa da, tedavi havuzunda rahatlıkla uygulamaları yapıp çalışbilmektedirler. 35 ° C sıcaklıktaki tedavi havuzunda uygulanabilen hidroterapi programları birçok birey için yaşama dönüş yolu olmuştur ve olacaktır.

Hastalıkların ve fonksiyonel kayıpların tedavisinde suyun uygun bir şekilde , tecrübeli personel tarafından düzenlenen ve gözetim altında tutulan bir havuz tedavi programıdır.Hidroterapi fizik tedavinin yerine geçebilen ya da beraber uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Suyun fiziksel özelliklerinden ( kaldırma kuvveti,hidrostatik basınç,direnç ve viskosite v.b.) yararlanılarak yapılan tedavilerle ; dolaşım sisteminde,pulmoner sistemde,kas-iskelet sistemi üzerinde,santral sinir sisteminde, renal sistem üzerinde ve solunum sistemi üzerinde olumlu fizyolojik etkiler elde edilir.

KULLANIM ALANLARI NELERDİR ?

Subakut/kronik yumuşak doku yaralanmaları
Kas kontraktürleri
Skar(yara izi) oluşması
Osteoartrit( kireçlenme)
Romatoit artrit vb. romatizmal hastalıklar
Kırık geçirmiş hastalar
Anksiyete

Kas kpazmları
Kullanılmamaya bağlı kas zayıflıkları
Sss ya da periferik sinir sistemi hastalıklarına bağlı kas zayıflıkları
Serebral palsi
Muskuler distrofi
Guillan Barre Sendromu
Multipl Skleroz

…. Gibi bir çok alanda havuz terapileri kullanılmaktadır.Ayrıca çocuk hastalar , yaşlı hastalar,bel ağrısı ,diz problemleri,fiziksel kısıtlılık ve artritle seyreden hastalıklar üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Hidroterapi , bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biridir ve günümüzde de geçerliliği sürmektedir.Suyun kaldırma kuvvetinden dolayı örneğin boynuna kadar suya giren hasta vücut ağırlığının %75ini kaybettiğinden daha rahat hareket edebilecek,gösterilen egzersizleri daha kolay yapabilecektir.Suda daha az motor fonksiyon gerektiğinden daha kolay kas aktivasyonu sağlanacak,ağrısız ya da az ağrılı hareket edilebilecek,yaralanma ve düşme riski en aza indiğinden mutlu ve korkusuz bir şekilde çalışılabilecek,akımdan yararlanılıp , direncin oranlanabilmesi sağlanacak ve hasta fiziksel ve fizyolojik olarak rahatlayacaktır.

Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü

ÇOCUKLAR İÇİN SU İÇİ EGZERSİZ PROGRAMI

Bu programda amaç fiziksel olarak hareketliliğin çocukla tanıştırılmasıdır.

Düzenli bir şekilde programa katılan çocuklarda aerobik kapasite artar,spor faaliyetlerinde daha az yaralanma riskine sahip olurlar.Koordinasyon ve denge problemlerinde daha erken dönemde gelişme sağlanır,kendine güven artar, kilo dengelenir ve kardiyovasküler hastalık riskleri azalır.

Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü

Tagged: , , , , , ,

0 yorumlar