Çamur Terapi

Çamur Terapi

Çamur Terapi

Çamur Terapi

Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü

Çamur ilaç etkisi yapar mı?
Çamurun etkisi tropikal ilaç etkisi ile bazı durumlarda karşılaştırılabilir. Özellikle cilt hastalıklarında turbo dediğimiz çamur tipi organik maddeler içeriyorsa aynen ilaç gibi etki yapabilir. Bazı çamur türleri bitkisel olarak östrojen olarak bildiğimiz kadınlık hormonu içerirler. Humik asit ve lignin selüloz gibi maddeler de çamurda bulunur. Bunlar cilt üzerinden emilerek hem cilt üzerine iyileşme etkisi yapar, hem de vücuttaki bağışıklık sistemi üzerine ciddi etkileri söz konusudur.

* Hangi hastalıklar için kullanılabilir?
Çamurun en yaygın kullanıldığı hastalık grupları romatizmal hastalıklardır. Türkiye’deki çamur kürleri bu nedenle ağırlıklı olarak öneriliyor. Ancak cilt hastalıkları ve Türkiye’de kullanılmasa da, bazı jinekolojik hastalıklarda da yine çamur etkilidir.

* Nasıl etki yapıyor?
Değişik kullanım şekilleri var. Romatizmal hastalıklarda eklem üzerine, belirli bir sıcaklıkta genellikle de yüksek sıcaklık dediğimiz 40-45 derecede uygulanır. Çamur eklemin üzerine yayılır ve üzeri kapatılır. Hasta 15-20 dakika bu şekilde bekler. Buna paket uygulaması deriz. Gerçekten 15 günlük kür alındığında eklemler üzerinde iyileşme sağlar. Burada üzerinde durmak istediğim nokta; çamura bulanıp ortalarda yatmanın çamur etkisinden yararlanmak için yeterli olmadığıdır. Benim söz ettiğim tıbbi kullanım şekli bu değildir. Bilinçli olarak romatizmal bölgenin üzerine belli sıcaklıkta sürülüp sonra bekletilmesidir. Cilt hastalıklarında ise daha çok cilt fonksiyonlarını destekleyici olduğu için daha düşük sıcaklıklarda maske tarzını öneriyoruz. Cildin üzerine ince bir film tabakası gibi sürülmesi gerekir. Maske uygulaması dediğimiz bu yöntem belirli aralıklarla tekrarlanırsa, etkisini uzun dönemde gösterir. Bunların dışında çamur, rehabilitasyon uygulamalarında iyi gelir. Ortopedik ameliyatlar, kazalar ve kırıklar sonrası zarar görmüş olan eklemlerin tekrar eski durumuna getirilmesinde çok işe yarar. Bu sorunlar için de yine paket uygulamayı tavsiye ediyoruz.

Çamur tedavisi, kan dolaşımını düzenleyici ve toksinlerin atılımını sağlayan bir yöntem olarak doğal tıp uygulayıcılarının vazgeçemediği tedavilerden biridir. Egzama dahil birçok cilt hastalığının tedavisinde kullanılır.

Çamur, katı bileşenler ve mineralli suyun karışımından oluşur ve “hipertermal” ya da “hipotermalize” olarak sınıflandırılır. Vakaya göre bölgesel sıvama, bölgesel banyo ya da tüm vücut banyosu şeklinde uygulanır.

Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü

Çamur tedavisinin etkileri şunlardır:

  • Nabzı ve vücut ısısını artırır (sıcak uygulama)
  • Damar gelişimini hızlandırır
  • Kıkırdak dokusundaki metabolik değişimi aktive eder
  • Antienflamatuardır (iltihap ve ödem giderici etki)
  • Ağrı kesicidir
  • Kas gevşeticidir
  • Hücre yenileyicidir
  • Kemik hücresi aktivitelerini uyarır
  • Eklem içi sıvısının üretimini hızlandırır
  • Toksin atılımını artırır, böylece oluşan detoksifikasyon etkisi ile birçok hastalığın gelişimine engel olur.

Bu etkilerinden dolayı çamur tedavisi; kireçlenmeler (artroz, spondiloz), iltihaplı eklem romatizmaları, yumuşak doku enflamasyonları (tendinit, tenosinovit, bursit), yumuşak doku romatizmaları (fibromiyalji, miyofasiyal ağrı sendromu), kas spazmları, dolaşım bozukluğuna bağlı ödemler ve selülitte kullanılır. Hazırlama aşamasında içine eklenen mineraller ve bitki özleri sayesinde egzama, sedef hastalığı, akne (sivilce) ve yağlı cilt tedavilerinde de oldukça etkilidir. Ayrıca güçlü bir tonik etkisine sahip olduğundan dolayı herhangi bir cilt hastalığı olmaksızın da tazeleyici – sıkılaştırıcı – koruyucu olarak kullanılabilir.

Çamur Terapisinde Pasifik okyanusunun derinliklerinden çıkarılan saf çamur vücudun lokal bölgelerine uygulanarak problemli bölgenin tedavisi sağlanır. Vücuda uygulanan çamur özel ısıtılmış sargı bezleri ile sarılarak bekletilir. Vücuttan çamur temizlendikten sonra özel kremler ile vücuda masaj yapılır. Sonrasında yapılan peeling ile ölü deri atılarak seans tamamlanmış olur.

Çamur Seansında; öncesinde ve sonrasında uygulanan masaj, 45 dakikalık özel ısıtılmış sargılar ile bekleme süresi ve peeling ile uygulama 1,5-2 saat arasında yapılmaktadır. Selülit masajı ile format olarak ayrı fakat işlev olarak aynı olan Çamur Seanslarında da 6-10seans arasında sonuç alınmaktadır. Misafirimizin selülit tedavisi dışında sıkılaştırma, cilt tedavisi, toparlama veya toksin atma gibi şikayetleri bulunduğu taktirde selülit masajı yerine terapistlerimiz tarafından Çamur Tedavisi önerilmektedir.

Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü

 

 

Çınar Gayrimenkul  Termal Emlak Devremülk Termal Tatil Kiralık Termal , Satış Pazarlama Ticaret Limited Şirketi
Tagged:

0 yorumlar