Buhar Terapileri

Buhar Terapileri

Buhar Terapileri

Buhar Terapileri

Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü

Deri kan dolaşımını artırarak, cilt yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz görünüm oluşmasını sağlar.
– Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını artırır.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Damarları temizler.
– Kan ve lenf sistemini temizler.
– Bağışıklık sistemini artırarak ve sıcağın etkisiyle mikropları öldürerek enfeksiyon hastalıklarında direnci artırır.
– Eklem ağrıları ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir.
– Hormon ve enzim üretimini normale döndürür.
– Daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt sağlar.
– Beyin fonksiyonları ve hafızayı güçlendirir.
– Depresyonu ferahlatıcı bir etkisi vardır. Adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlar. Depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.
– Her seansta yaklaşık 400-650 kalori kaybederek ve yağ dokusu yıkımı sağlayarak, sağlıklı zayıflama sağlar”.

Sağlıklı bir yaşam için…

 • Ozonlu Buhar Sauna, sağlıklı      kişilerde kardiyovasküler sistemi ve kan basıncını olumlu yönde      etkileyerek, kalbe ve bütün dolaşım sistemine stressiz bir antrenman      yaptırmaktadır.
 • Ozonlu Buhar Sauna, kandaki      oksijen düzeyinde artış sağlar. Böylece doklara daha fazla oksijen ulaşır.
 • Ozonlu Buhar Sauna, vücutta      yarattığı rahatlamanın ötesinde; soğuk algınlığı, kireçlenme, baş ağrısı,      halsizlik gibi şikayetlerde de yardımcı bir tedavi aracıdır. 40‘de virüslerin üreme hızının 250 kat azaldığı, 41‘de ise pnömoni’ye (zatürre) sebep olan      bakterilerin öldüğü bilimsel bir gerçekliktir.
 • Ozonlu Buhar Sauna, vücudun dış      etkenlere karşı direncini artırır.
 • Ozonlu Buhar Sauna, derinin ölü      hücrelerden arınarak yenilenmesini; yumuşak, pürüzsüz ve daha dirençli bir      yüzeye sahip olmasını sağlar.
 • Ozonlu Buhar Sauna, böbreklerin      çok çalışmasını gerektiren ağır metallerin boşaltım işini, terleme yoluyla      yerine getirir. Bu nedenle doktorlar, ağır böbrek hastalarına ev saunasını      önermektedir.

Sağlıklı kilo vermek için…

 • Ozonlu Buhar Sauna, sağlıklı      kötü yönde tehdit eden yağlar, yağ asitleri, metobolik elementler ve      zararlı toksinlerin kalbe yüklenmeden vücuttan atılmasına yardımcı olur.      Böylece vücudun aşırı yağlanmasını önler, sağlıklı kilo vermeye yardımcı      olur.
 • Ozonlu Buhar Sauna ile      vücudunuz bir senasta 200-450 arasında kalori harcar.

Stres ve yorgunluktan uzaklaşmak için…

 • Ozonlu Buhar Sauna; ısı, buhar      ve aromaterapi olmak üzere 3 farklı terapi yöntemi sunarak hem doğal bir      gençleşme sağlar hem de sağlıklı, stressiz bir yaşamın kapılarını aralar.

Spor sonrası rahatlık için…

 • Yoğun terleme, vücuttaki su ve      toksin dengesini ayarlar. Bu nedenle, Ozonlu Buhar Sauna kullanarak, spor      sonrası oluşan ve kas ağrılarına neden olan laktik asitlerin terleme      yoluyla atılması önemli bir rahatlık sağlar.
 • Su, Spa kavramının temelini oluşturan ana elemandır ve doğası gereği buhar odaları da bunun büyük bir bölümünü kapsarlar. Türk, Afrika, İskandinav veya Antik Roma, hangi kültürde olursa olsun ‘buhar’ değişik kullanım şekilleri ile Spa kavramında her zaman bulunmuştur ve buharın yatıştırıcı, kas gevşetici özellikleri her zaman büyük bir değer olarak görülmüştür. Genel olarak bakıldığında buhar odalarının ilk kullanıldığı ülkeler sıcak ülkeler olan Antik Türkiye ve Yunanistan olmuştur.
 • Su, Spa kavramının temelini oluşturan ana elemandır ve doğası gereği buhar odaları da bunun büyük bir bölümünü kapsarlar. Türk, Afrika, İskandinav veya Antik Roma, hangi kültürde olursa olsun ‘buhar’ değişik kullanım şekilleri ile Spa kavramında her zaman bulunmuştur ve buharın yatıştırıcı, kas gevşetici özellikleri her zaman büyük bir değer olarak görülmüştür. Genel olarak bakıldığında buhar odalarının ilk kullanıldığı ülkeler sıcak ülkeler olan Antik Türkiye ve Yunanistan olmuştur.Buhar Odası Nedir?Buhar odası isminden de belli olduğu gibi içi buhar ile dolu olan bir odadır. Çeşitleri ve boyutları bir mağarayı andıran bir odadan buharlı havuzları ile bir tam donanımlı Türk hamamına kadar değişim göstermektedir.Mozaik kaplı, bazı küçük hacimli buhar odalarında oturduğunuzda, etrafınızı buhar kaplamaya başlamasından itibaren ancak 15 dakika rahat oturabilirsiniz çünkü sıcaklık oldukça yükselmiş olur.

  Diğer tiplerde bu kavram daha çok bütün gününüzü geçirebileceğiniz buhar banyoları kompleksine karşılık gelerek, sıcaklık değerleri ve buhar oranları farklılık gösteren odalar ve hidroterapi havuzlarından oluşur. Siz kaslarınızın ve eklemlerinizin gevşemesi için orada bulunurken masaj da yaptırabilirsiniz. Sıcaklık oldukça nemli ve etkilidir.

  Bazı buhar banyoları daha çok saunalara benzer, nem oranı daha azdır. Aroma grotto ve tropicariumlar orta derecede ısıtılmış mozaik kaplı buhar odaları olup buharlarına nefesinizi rahatlatan ve yumuşatan okaliptus yada lavanta yağı aromaları katılmıştır.

  Çoğu buhar odasında sıcaklık değeri ve buhar yoğunluğunu ayarlamanız için kontrol paneli yada çeşme bulunur. Kullanıcıların kuru yada nemli buhar gibi farklı tercihleri olabilir.

  Deriniz terleyip toksinleri attığında, kaslarınız ısınıp gevşediğinde, kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Çoğu insan, rutin sıcaklık terapilerinin kendilerini arındırarak bağışıklık sistemlerini güçlendirdiğine ve böylece enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale geldiklerine inanır. Aynı zamanda nefesinizi açarak daha kolay nefes almanızı sağlar.
  Buhar banyosu vücudunuzun toksinleri atmasını sağlar, buhar banyosunun amacı da budur.

  Buhar odası tipleri

  Modern rezidans ya da otel spalarında en az bir buhar odası yada havuz kenarında, jakuzi yanında sıralanmış birkaç buhar odası bulunabilir. Farklı tiplerin bir arada bulunduğu komplekslerde deneyerek hangisinin size daha iyi geldiğini bulabilirsiniz.

  Genelde çamur terapisinin bir parçası olan buhar banyolarına rastlayabilirsiniz. Bunlar eğlenceli ve gevşetici terapilerdir.

  Buhar odaları tipleri sayılamayacak kadar fazladır. Aşağıda en yaygın tipleri sıralanmıştır.

  Aroma odası

  Genellikle termal spaların bir parçası olan aroma odası yada aroma grotto, mozaik yada doğal taş kaplamalı az kişi kapasiteli odalardır. Odaya esanslı yağlardan elde edilen aromatik buhar verilir.

  Caldarium

  Aroma odasına çok benzeyen bu buhar odası tipinde, içeri biri girdiğinde aromalı buhar üflenir.

  Bali multi buhar odası

  Oldukça yumuşak ve rahatlatıcı bir deneyimdir. Yasemin kokularıyla hafifçe aromalandırılmış buharın ruhu sakinleştirdiğine inanılır.

  Hamam

  Hamam en basit haliyle, genelde mermer kaplamalı, ortak kullanımlı havuzu olan buhar banyosu süitidir.
  Tipik Türk hamamında, her birinin içeriği suyla ilişkisi farklı olan çeşitli odalar ve bölümlerden oluşur. Eğer lüks bir hamamdaysanız, kese odalarına ve çeşitli yağlarla yapılan masaj odalarına uğrayabilirsiniz.
  Geleneksel hamam kültüründe hamama gitmek bir lüksün aksine aile ile yada arkadaşlarla gidilen sosyal bir aktivitedir. Bay ve bayan hamamı genellikle ayrı olur.
  Hamam tipi banyolar Türkiye dışında da Arap, Kuzey Afrika ve hatta Kore gibi bazı doğu ülkelerinde de bulunabilir.

  Türk Hamamları ile ilgili daha detaylı bilgiyi sonraki sayılarımızda vereceğiz.

  Japon tuz buhar banyosu

  Buhar, yavaşça ısıtılan maden suyundan elde edilir ve çeşitli bitki ve köklerle aromalandırılır. Mineralli suyun yavaşça ısıtılması tuzlu, canlandırıcı ve aromatik bir sis oluşturur.

  Rasul / Sultan / Çamur buhar odası

  Buhar ve çamur terapilerinden oluşan geleneksel Arap vücut bakımıdır. Vücudunuza bolca sürülen çeşitli renklerdeki mineral zengini çamur ile buhar odasında 15 dakika oturursunuz. Bir süre sonra odaya buhar üflenir. Cildinize çamuru ovaladıkça çamurlar ıslanır, yavaşça pul pul dökülerek temizlenir. Daha sonra ya kendiniz yada terapist tarafından soğuk su ile durulanırsınız. Bu biraz alışılmadık derin bir terapidir ve genelde aroma-terapi masajı ile tamamlanır.

 • Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü
 • Avrupa’daki spa teriminde hamam, rasul ve serail ortada su çeşmeleriyle, gömme koltukları olan, genelde mavi, gümüş yada altın bezemeleri olan Osmanlı tarzı banyolardır.

  Rasul veya serail çamur terapisi, kaslarınızı ısıtmak ve gevşetmek, cildinizi yumuşatmakı için etkili bir terapi yöntemidir. Aynı zamanda vücudunuzu masaja hazırlamak için de idealdir çünkü terapist ısınmış kaslar üzerinde daha etkili olabilir.

  Aynı zamanda toksinlerinizden arındığınız ve nemlendiğiniz için cildinizi yumuşacık bırakır.
  Kendinizi rahatlamış ve zinde hissedersiniz.

  Termal Süit

  Kullanımlarının asıl amacı çeşitli ısı deneyimleri ile vücudunuzun rahatlaması ve toksinlerinden arınmasıdır, bazen de sadece kendinizi tazelemeniz, gevşemeniz, birkaç saatliğine enerjinizi şarj etmeniz içindir. Hangilerini nasıl turlayacağınız hakkında kesin bir kural yoktur, yine de bazı spalar kendi turlarını uygulamanızı tavsiye ederler. Amaçları sizin ısınıp, gözeneklerinizin açılıp terlerken gevşemeniz ve toksinlerinizden arınmanızdır.

  Termal süitlerin bölümlerine Laconium, Tepiderium gibi değişik adlar verilir;

  Laconium:

  Zeminin, duvarların ve bankların genellikle 60-65 ºC gibi orta sıcaklıkta ısıtıldığı odalardır. İsmini Romalılar koymuştur. Ilıktır, sıcak değil, termal turunuza başlamak için ideal bir odadır. 15-20 dakika burada kalarak vücut sıcaklığınızı yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Ilık bir duştan sonra, turunuzun ikinci fazına geçebilirsiniz. Laconium aynı zamanda saunanın sıcaklığına dayanamayan kişiler için de uygundur.

  Tepiderium

  Adında olduğu gibi anlamı ılık olan “tepid” sıcaklığı insan vücudu sıcaklığına yakın olan dinlenme odalarıdır. 30 dakikaya kadar kalarak rahatlayabilir ve stresinizi atabilirsiniz.

  Buhar Odasına girmeden önce:

  Bazı spalar sıcaklık terapilerinin cildi hassaslaştırdığı için akabinde herhangi bir cilt bakımı yada parafin kürü tavsiye etmezler.

  Buhar odasında ne giyilir sorusuna gelince, bazı spalarda bay bayan ayrı buhar odaları olduğunda çıplak girilmesine izin verilir. Unisex kullanılan diğer buhar odalarına ise mayoyla ya da spanın size temin edeceği havlularla girebilirsiniz.

  Uyarılar:
  – Hamileyseniz
  – Geçmişinizde nefes problemleri yaşadıysanız
  – Dolaşım sistemi problemleriniz varsa
  – Diyabet yada enfeksiyonunuz varsa
  – Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa yada tıbbi bir tedavi görüyorsanız
  – Alkollüyseniz
  – Ateşiniz varsa
  buhar banyosuna girmemelisiniz.
  Buhar odaları küçük çocuklar için uygun değildir.

  Bol su için, çünkü terlemeniz ve toksinleri atmanız vücudunuzda su kaybına neden olup bünyenizi susuz bırakacaktır. Su içmeniz dolaşım sisteminizi tazeler.

  Süreye dikkat! Buhar odalarında tavsiye edilen en uzun kalma süresi özellikle çamur terapisinin de bir parçasıysa 15 dakikadır Bedeninizi dinleyin, su ihtiyacınızı karşılamazsanız, yada sıcak havadan rahatsız olduğunuz halde kalmaya devam ederseniz olumsuzluklar oluşabilir. Buhar odalarında sadece rahat hissettiğiniz süre kalın

 • Doğa,doğatermal,doğa termal,esenköy,devremülk,tatilköyü,tatil,doğatermalesenköy,doğa termal esenköy,doğa esenköy,doga,dogatermal,doga termal,doga termal esenköy,doga devremülk,esenköy tatilköyü,doga esenköy tatilköyü

 

Tagged: , , , , , ,

0 yorumlar